چگونه یک مجموعه کاربردی از جواهرات تولید کنیم: بخش دوم

12/07/1399 11:12

چگونه یک مجموعه کاربردی از جواهرات تولید کنیم:
بخش دوم

“در طراحی فقط حس و ظاهر محصول مهم نیست. بلکه کارایی هم مهم است.” —استیو جابز

“در طراحی مد؛ مسئله ای که مهم است، تناسب است.” —کوکو شانل

“طراحی یک روش زندگی است، یک دیدگاه. شامل همه ارتباطات پیچیده ظاهری، استعداد، توانایی خلاقیت، مهارت دستی، و دانش فنی است. ظرافت و اقتصاد، تکنولوژی و روانشناسی نیز به طور ذاتی با این فرایند مرتبط هستند.” —پاول رند

در مقاله اولم درباره طراحی مجموعه، یا همانطور که یکی از دانش آموزانم می گوید، مقاله شفاف سازی امر طراحی، من طراح بودن، تولید یک مجموعه یا چند کار و اصول پایه ای طراحی را بحث کردم. در این مقاله که بخش دوم همان مقاله است، می خواهم درمورد ساختن یک مجموعه، روش ارتقا سطح کارها، چیزهایی که باید در هنگام ساخت کار به آنها توجه کنید و این که مشتری نهایی شما کیست حرف بزنم.

در این مقاله به صورت تخصصی تر کار طراحی و طراح بودن را بررسی می کنیم؛ همچنین مبحث پیچیده، شگفت انگیز و قابل بحث تفاوت طراح بودن و هنرمند بودن را نیز بررسی میکنیم. صدها وبسایت، نقل قول و وبلاگ درباره همین موضوع به خصوص وجود دارند، شما می توانید قبل از انتشار پست بعدی آنها را بخوانید و من خوشحال خواهم شد که شما نظرات خود را در مورد آن به من بگویید.

الان برویم سراغ کار طراحی یک مجموعه. اگر شما یک طراح هستید، شما یک مهندس نیز هستید. شما باید از اینکه تکه ای که می سازید روی گردن، گوش و بازو درست می نشیدند و آویزان می شود مطمئن شوید. آنها نباید زیاد سنگین باشند یا برعکس شوند. پوشیدن و بیرون آوردن آنها نیز باید آسان باشد و هیچ مهارت خاصی برای این کار نیاز نباشد. همچنین تکه هایی که می سازید نباید به مو، لباس و پوست مشتریانتان گیر کند. پس، به عبارتی جواهرات شما باید کاربر پسند باشد. شما یک مبتکر هستید. شما مفاهیم، طرح ها، تصورات و فرایند های جدید را به عرصه جواهرسازی وارد می کنید. شما همچنین طرفدار مشتری هستید و کارهایی را به مشتریانتان عرضه می کنید که به نظرشان برای پوشیدن (یا هدیه دادن) جذاب و زیبا باشند. شما نیازها و چیزهایی که برای آنها ارزشمند هستند را درک می کنید و همان چیزها را در اختیارشان قرار می دهید.

به این نکته توجه کنید که برای طراح بودن، شما در تمام طول طراحی، باید به مشتری نهایی توجه کنید. شما باید به کاربرد و عملکرد هر قطعه توجه کنید. طراحی شما باید خودش را توضیح بدهد و نیازی به راهنما یا توضیحات بیشتر نداشته باشد.

ساختن یک مجموعه از صفر

من در پست اول از شما خواستم که 40 نقاشی کوچک با استفاده از یک عنصر طراحی کنید. این کار به شما کمک می کند که درک کنید که فقط یک ایده ساده را چقدر می توان بسط داد. شما در این بخش از کار می توانید بسیار خلاق باشید. توانایی پیدا کردن راه های مختلف طراحی کردن از روی یک عنصر تنها، به شما کمک می کند که طراحی هایتان را به عنوان تکه های تنها نبینید و بلکه آنها را به عنوان یک مجموعه ببینید، به عنوان شروع یک ظاهر، “ظاهر” کار شما. در پایان این پست، یک لیست تجاری به شما خواهم داد که به شما در تصور کردن راه های مختلف استفاده از یک “عنصر” به شما کمک خواهد کرد.

بخش دوم در فرایند ساخت یک مجموعه، پیدا کردن لغاتی است که کار شما را شرح می دهد. جمع کردن این لغات یکی از اولین قدم های شناخت کار خودتان است. شما لغاتی مصور نیاز دارید، لغاتی که تصویری را تداعی میکنند، لغاتی که داستانی را تعریف می کنند. به جای استفاده از “الهام گرفته از طبیعت” از ستاره دریایی، شاخه ها یا دانه های برف استفاده کنید. به جای استفاده از “خاص” از مد روز، ظریف، کلاسیک یا وسوسه کننده استفاده کنید. و همچنین لیست لغاتتان را تغییر ندهید، بگذارید زیاد شوند. لیست کلماتتان به شما در شناخت خودتان، درک این که به چه سمتی می روید و چه چیزی طراحی می کنید و به زبان آودن آن کمک می کند. حداقل 25 لغت را جمع کنید و یادداشت کنید.

همانطور که قبلاً هم گفتم، شما محدود به یک مجموعه نیستید. شما هرچند مجموعه که میخواهید می توانید داشته باشید، ولی همه آنها باید به هم بیایند و ظاهر، سبک، فرایند و مواد مشابه داشته باشند. ممکن است که بتوانید از همان 25 کلمه برای بیشتر از یک مجموعه استفاده کنید، چون همه آنها حس مشابهی دارند.

مشتری شما کیست؟

در یکی از مقاله های قبلی من به طور مفصل درمورد پیدا کردن و جذب کردن مشتری ایده آل بحث کردم. ولی میخواهم که دوباره آن نکات را گوشزد کنم. وقتی می خواهید که مشتری های نهایی خود را تصور کنید، درباره این که آنها چه کسانی هستند این سوالات را بپرسید:

 1. سن آنها چقدر است؟
 2. مشتری های شما محلی، ملی یا بین المللی هستند؟
 3. آنها در بخش شمالی، شرقی، غربی یا جنوبی آمریکا هسند؟
 4. زن هستند یا مرد؟
 5. سطح سواد آنها چقدر است؟
 6. سطح درآمد آنها چقدر است؟
 7. شهری هستند یا روستایی یا در حاشیه شهر زندگی می کنند؟
 8. آیا به چیزهای خاصی علاقه دارند؟ اسب، باغبان، مادر، عروس، رنگین کمانی و غیره؟
 9. آیا آنها کلیکسون جمع می کنند یا به صورت اتفاقی خرید می کنند؟
 10. از چه نسلی هستند؟ نسل قدیم هستند؟ بچه های دبیرستانی هستند؟ میانسال هستند؟ جوان هستند؟ نوجوان؟
 11. مشتری های فصلی هستند یا در طول سال همیشه خرید می کنند؟
 12. آنها به چه کلیساها، سازمان ها یا مدارسی می روند؟
 13. آنها در چه مراسماتی حضور دارند؟
 14. جواهراتشان را از کجا می خرند و دنبال چه تجربه ای هستند؟

پاسخ دادن به این سوالات درک بهتری از مشتریانتان و این که چگونه محصولات خود را به آنها نشان دهید را در اختیار شما قرار می دهد. سپس تلاش کنید که از دید مشتریانتان به محصولات خود نگاه کنید. از چه چیزی خوششان می آید؟ چه چیزی باعث شد که به مغازه شما بیایند؟ چه ظرافت طبعی دارند؟ این به شما کمک خواهد کرد که به طراح بهتری تبدیل شوید.

تمام کردن کار

وقتی که یک مجموعه را طراحی کردید و مشتری های خود را شناختید، آنگاه آماده هستید که کار طراحی خود را شروع کنید. پس از آن شما به این درک می رسید که مسئله تجربه کلی در کار طراحی مهم است. شما جزئیات کار خودتان و محصولات دیگری که طراحی شده اند را می بینید. چه چیزی درست است و چه چیزی درست نیست؟ و چرا؟ با دیدی جدید و با درک طراحی و این که طراحی چقدر بر جنبه های مختلف زندگی تأثیر می گذارد به دنیا نگاه خواهید کرد. حقیقتاً تجربه کلی مهم است.

لیست تجاری

این لیست برای وقتی که می خواهید خط تولیدی خود را گستره تر کنید به شما کمک خواهد کرد. به صورت مستمر به آن مراجعه کنید.

 • پین ها — پین کت و شلوار/یقه، پین کلاه، پین عصایی، پین/گردبند
 • دکمه های سردست — سنجاق کراوات، سنجاق گوش، کلیپ کراوات
 • آویز ها — دستبند/گردنبند، دانه، نوشیدنی (لیوان شراب)
 • گوشواره ها — میخ/سنجاق گوش، گوشواره های کلیپسی، گوشواره های آویزی، گوشواره های لوستری، گوشواره های حلقه ای، گوشواره های مفتولی، گوشواره های پیرسینگ، کاف گوشواره، کلایمر
 • پیرسینگ ها — بینی، زبان، لب، ابرو، سایر
 • دستبندها — آویز، النگو، قلاب، کاف، دستبند چرمی، دانه دار، لوله ای
 • حلقه ها — کوچک، نگین دار، عروسی، نامزدی، مد، بدلی، دارای آویز، قابل تنظیم، حلقه مادری
 • بند ها — تعهد، کوچک
 • آویزها — نمادین، زنجیر، بولو، لاکت، زنجیر قابل تنظیم، کویل
 • گردنبندها — WOW، زنجیر، طولی (دو دور)، مروارید، دانه ای، لاریات، ربانی، کویل
 • سایر — شانه، سنجاق سر، گیره پول، دکمه، جواهرات عروسی، جواهرات بچه، سگک کمربند

 

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *