3 ایده جذاب برای بازاریابی مشتریان جواهرات

16/09/1399 17:17

کسب و کار جواهر، کسب و کاری منحصر به فرد است. هدف این کسب و کار تأمین یک نیاز یا حتی ایجاد راحتی برای مردم نیست. این کار بیشتر بر برانگیختن احساسات با استفاده از سمبل هایی که شاید به رسومی که قدمت آنها به صدها سال پیش برمی گردند تعلق دارند، تمرکز می کند. اینجا جایی است که بازاریابی خوب جواهرت تفاوت محسوسی را ایجاد می کند.

صنعت جواهرفروشی پویاست و رشد آن هیچوقت متوقف نمی شود. گزارش ادان گولان (Edahn Golan) از وضعیت بازار جواهرات نشان می دهد که ایالات متحده آمریکا با 68.8 میلیارد دلار خرید، بیشترین خرید جواهرات اصیل در دنیا را دارد. انواع مختلف جواهر برای گروه های مختلف وجود دارند. بر همین اساس، داشتن یک استراتژی که بر گروه خاصی تمرکز دارد بسیار مهم است.

فروش جواهرات یک نوع هنر است. ممکن است ساخت جواهرات یک استعداد ذاتی باشد، ولی بدون مهارت و استراتژی های مناسب، پیشرفت کردن در بازار و غالب شدن در آن می تواند مشکل باشد. در این مقاله، چند راه و استراتژی فروش برای بهبود کسب و کار جواهرفروشی شما و رسیدن به مصرف کنندگانی که از کار شما حمایت خواهند کرد را پیدا خواهید کرد.

مخاطبان هدف خود را پیدا کنید

همانطور که گفتیم، جواهرات مختلف مشتریان مختلفی دارند. در این مورد، هنگامی که استراتژی فروش خود را طراحی می کنید مشتریان هدف خود را در نظر داشته باشید. در این قدم، شما باید مخاطبان هدف و اهداف فروش و نکاتی که مشتریان شما را متمایز می کند را پیدا کنید.

برای پیدا کردن مخاطبان خود، شما باید مخاطبانتان را به درستی دستبه بندی کنید. با تحلیل مخاطبان هدف خود و شناسایی بخش های کلیدی، باید گروه هایی درون گروه بزرگتر مخاطبانتان که ویژگی های خاصی دارند را شناسایی و جدا کنید و با هر نوع بازاریابی و فروش گروه خاصی را هدف قرار دهید.

برای کسب و کار، این که افراد بیشتری شما را ببینند اهمیت ندارد؛ بلکه جذب مخاطبان صحیح با رساندن پیام مناسب مهم است. 

نکته ای که بخش بندی بازار (سگمنت مارکتینگ) را از نوع دیگری از بازاریابی متمایز می کند این است که در این نوع بازاریابی، درون مصرف کنندگان احتمالی شما، همواره گروهی وجود خواهد داشت که برای شما اهمیت بیشتری دارد. این بدین معنی است که شما برای رسیدن به نتایج مؤثر باید افراد خاصی را در بازاریابی های خود در نظر نگیرید. در حالی که این کار ممکن است مضر به نظر برسد، این کار مؤثر است چون با این کار نه تنها محصولات خود را خواهید فروخت، بلکه شما با افرادی که از محصولات شما راضی هستند و ارزش آنها را می دانند ارتباط برقرار خواهید کرد و آنها نیز به احتمال زیاد تجربیات خود را با افرادی که شبیه خودشان هستند به اشتراک خواهند گذاشت و بدین ترتیب باعث افزایش مشتریان شما خواهند شد.

جی کونراد لوینسون (Jay Conrad Levinson)، مؤلف بازاریابی چریکی (1994) گفت:

بخش بندی یعنی گفتن یک چیز به یک فرد، به جای گفتن هیچ چیز به همه کس.  

برای رساندن پیام صحیح، باید بدانید که میخواهید پیام به دست چه کسانی برسد. همانطور که بسیاری از مطالعات نشان داده اند، نکته جالبی که در این مرحله وجود دارد، این است که با دسته بندی افراد با هم شما می توانید نکاتی که آنها را به هم مرتبط می کند و یا آنها را از هم متمایز می کند را پیدا کنید. به طور کلی، هدف از بخش بندی این است که علایق و نیازهای گروه های کوچک تر را جذب کنید، همانطور که اگر این افراد در مقابل شما بودند این کار را می کردید. 

درمورد جواهرات، بخش بندی چیزی فراتر از بخش بندی افراد بر اساس آمارهای ساده مانند سن و درآمد است. با وجود این که این موارد نیز جزئی از بخش بندی هستند، خرید جواهرات یک خرید احساسی است. برای تعیین جزئیات مخطبان خود، شما می توانید از یک روش بخش بندی به نام روانشناسی بازار (market psychography) استفاده کنید که این کار شما را قادر خواهد کرد که جزئیات مخاطبان شامل علایق، سلایق، تصاویر و … را تعیین کنید.

برای مثال، گروه خاصی از خریداران احتمالی شاید “مادران امروزی که از خانه کار می کنند” باشند و می توانند این گونه تعریف شوند:

 • ازدواج کرده است و فرزندان جوان دارد
 • در حومه شهر، نزدیک شهرهای بزرگ زندگی می کند
 • می خواهد روی خانواده اش تمرکز کند
 • می خواهد با گروه های مختلف، مانند انجمن های کتابخوانی، مناسبت های خاص همراه مادرهای دیگر و … ارتباط برقرار کند.
 • او به باغبانی و ساخت صنایع دستی علاقه دارد
 • از فروشگاه هایی مانند گپ (Gap) و جی سی پنی (JC Penney) خرید می کند
 • برای رستوران رفتن با همسرش مجبور است پرستار بچه استخدام کند

تبلیغاتی که این گروه را هدف قرار می دهد باید در جاهایی که این افراد معمولاً سر می زنند نشان داده شوند و در آن تبلیغات از لحنی استفاده شود که آنها را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، چیزی که بسیار مهم است این است که پیامی که می خواهید به آنها برسانید باید احساسی قوی را در آنها القا کند. 

بر اساس چیزی که نانسی لومن لبیدی (Nancy Lowman LaBadie)، نایب رئیس روابط عمومی مارینا میهر (Marina Maher)، “کسب و کاری که لحن [خود] را پیدا می کنند، آن را درک می کنند و با آن ارتباط برقرار می کنند، جوایز را درو خواهند کرد.”

این تبلیغ که مربوط به مجوری (Mejuri) است، نمونه ای عالی از تبلیغات مناسب با استفاده از بخش بندی کردن مخاطبان است. یک زن امروزی انتظار ندارد که بارانی از هدایا بر روی او ببارد، بلکه خودش برای به دست آوردن همه چیز تلاش می کند. این شعار و پیام با مخاطبان ارتباط برقرار می کند و بی شک به نتایج دلخواه دست خواهد یافت.

در نهایت، باید مشخص کنید که چه چیزی شما یا محصولتان را از محصولات رقیبان متمایز می کند. آیا جواهرات اصل را به مادران امروزی می فروشید؟ جواهرات منحصر به فرد و دست ساز؟ آیا جواهراتی سازگار با محیط زیست تولید می کنید و منشأ مواد را تبلیغ می کنید؟ هنگامی که این موارد را تعیین کردید، مهم است که محتوای تبلیغیتان حول این موارد شکل بگیرد.

یک داستان احساسی بسازید

احساسات نیروی اصلی مؤثر در تبلیغات موفق هستند. در حقیقت، نظرسنجی مؤسسه کاپجمنای دیجیتال ترنسفورمیشن (Capgemini Digital Transformation) بیان می کند که مشتریانی که از لحاظ احساسی وابسته به یک شرکت هستند دو برابر افردای که وابستگی احساسی به شرکت ندارند خرید می کنند. این گفته در مورد کار جواهرفروشی نیز صادق است. 

خرید جواهرات به جای اینکه خریدی لازم باشد، خریدی احساسی است. برای بسیاری از افراد، هدیه ای عالی باری مناسبت هایی مانند روز مادر یا روز ولنتاین است. برای برخی دیگر، این خرید ممکن است خاص ترین خرید عمرشان باشد – یک حلقه نامزدی که عشقشان را به شریک زندگیشان اظهار می کند. به همین دلیل است که بازاریابی شما باید به گونه ای باشد که واکنشی احساسی در مشتریانتان ایجاد کند.

برای مثال، یکی از موفق ترین تبلیغاتی که در کسب و کار جواهرفروشی شناخته شده است، تبلیغ الماس ها برای همیشه هستند که توسط دبیرز (De Beers) انجام گرفت. این شعار نمادین پس از رکود شرکت و هنگامی که شرکت آنها در وضعیتی به هم ریخته قرار داشت شکل گرفت. و اکنون که بیش از 70 سال از آن زمان می گذرد، این شعار چهار کلمه ای مملؤ از احساسات شده است و تبدیل به یکی از معروف ترین شعارها در امر بازاریابی شده است.

اکنون ما می توانیم تبدیل شدن انگشتر الماس به انگشتر استاندارد برای عروسی را مدیون دبیرز (De Beers) بدانیم؛ قبل از تبلیغات آنها، استفاده از انگشترهای الماس برای عروسی چندان مرسوم نبود. با یک شعار سمبلیک، آنها توانستند رفتار یک فرهنگ را به کلی تغییر دهند. این نشان می دهد که یک بازاریابی که احساسات را هدف قرار می دهد می تواند به چه چیزهایی دست بیابد. 

داستانی که پر از احساسات باشد راهی عالی است برای نشان دادن برند یا کسب وکارتان و چیزهایی که برای آن مهم است. شما می توانید از این موقعیت استفاده کرده و از آن به عنوان فرصتی برای بیان دلایل رو آوردن به ساخت جواهرات استفاده کنید. می توانید علاقه خود به هنر را القا کنید یا به مشتریانتان بگویید که شما برای ساختن لحظات فراموش نشدنی در زندگی آنها تلاش می کنید.  

به کسب و کاری تبدیل شوید که مشتریان برای لحظات بزرگ زندگیشان انتخاب می کنند. یک تبلیغ خوب برای جواهرفروشی باید:

 • الهام بخش باشد: برای این کار، باید انگیزه های مشتریانتان را درک کنید. پس از بخش بندی کردن مشتریان، انجام این کار نباید زیاد مشکل باشد. مردم هنگامی که از چیزی الهام می گیرند، متفاوت عمل می کنند. الگویی برای یک تبلیغ الهام بخش که به شما در ایجاد ارتباط بی نظیر با مخاطبانتان کمک می کند را پیدا کنید.
 • قانع کننده باشد: این تبلیغ با احساسات مخاطبانتان و تمایل آنها برای دستیابی به یک زندگی دلخواه در جامعه ارتباط دارد. الهاندرو بوگلیولو (Alessandro Bogliolo)، مدیرعامل تیفانی و کو (Tiffany & Co)، بر خلاف این که مطالعات نشان داده بود که جوانان الماس نمی خرند، تبلیغاتی برای فروش الماس انجام داد که هدف این تبلیغات همین جوانان بودند. دلیل او برای انجام این تبلیغات ایموجی های تلفن های همراه بودند. الماس و علامت های دیگری که بیانگر جایگاه و مقام هستند به فراوانی توسط این گروه از مردم استفاده می شوند که همین نشان دهنده این است که این افراد نیز به این موارد اهمیت می دهند.
 • باید بیان کننده عشق باشد: در کسب و کار جواهرفروشی، یکی از مهم ترین احساساتی که باید در تبلیغات نشان داده شود عشق است. شما می توانید از داستان استفاده شده و حقیقی دو نفر که ازدواجشان را شروع می کنند استفاده کنید و از این لحظه کلیدی که در زندگی همه اتفاق می افتد برای تبلیغ خود استفاده کنید یا به جای آن برای بخش دیگری از افراد، یعنی افراد مجرد تبلیغ کنید. شما می توانید با استفاده از تبلیغ خود این پیام که بهترین راه جشن گرفتن هر مناسبت یا تبریک گفتن آن به کسی خرید از شما است را به مردم برسانید.
 • مناسبت های خاص را گرامی بدارد: بسیاری از افراد مناسبت های خاص را جشن می گیرند. با ساخت جواهرت مناسب، این فرصتی عالی برای تقویت رابطه با مشتریانتان است. شما می توانید روی داستان هایی تمرکز کنید که با مخاطبانتان ارتباط برقرار کنند و بدین طریق به آنها بفهمانید که آنها شما همانقدر به آنها اهمیت می دهید که خودشان به خودشان اهمیت می دهند. راهی عالی برای انجام این کار، استفاده از داستان هایی است که آنها روی رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند.

تبلیغ پاندورا (Pandora) مثالی عالی از یک تبلیغ پر از احساسات است. در این مثال، جواهرات مرکز اصلی توجه نیستند. در مقابل، روی ارتباط مادران با فرزندان نشان داده شده است و ارتباط آن به صورت زیرکانه با جواهرات نشان داده شده است. اهمیت این تبلیغ در آن است که پاندورا (Pandora) می خواهد بیان کند که ارزش یک مادر، یا به طور کلی زن، با ارزش جواهراتش تعیین نمی شود. در مقابل، ارزش جواهرات آنها با ارزش افراد خاصی که در زندگی آنها وجود دارند تعیین می شود. 

به یاد داشته باشید که لازم نیست شما یک غول عرصه تبلیغات یا یک شرکت چند میلیون دلاری باشدی تا تبلیغات عالی داشته باشید. مهم ترین لازمه برای تبلیغات شرکت های کوچک و متوسط، خلاقیت است. برای دستیابی به این، شما باید اصیل باشید و مخاطبانتان را به خوبی بشناسید تا بتوانید دقیقاً چیزی که می خواهند را به آنها بدهید. نکته بعدی این است که برای رسیدن تبلیغات شما به مخاطبانتان، شما باید تبلیغاتی که به سختی روی آنها کار کرده اید را روی رسانه هایی قرار دهید که مخاطبانتان بیشتر از آنها استفاده می کنند.

از رسانه های آنلاین برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبانتان استفاده کنید

بر اساس یک نظرسنجی که توسط مکنزی (McKinsey) انجام گرفت، دو سوم از خریداران جواهرات، قبل از خرید جواهرت تحقیقات خود را روی رسانه های اجتماعی شروع می کنند، در حالی که یک – یا دو – سوم برای دستیابی به اطلاعات و کمک های عادی به رسانه های اجتماعی رجوع می کنند. این بدین معنی است که جواهرسازان باید از رسانه های مجازی برای ارتباط بین خود و مشتریان احتمالی خود استفاده کنند.

در حالی که همین نظرسنجی بیان می کند که مصرف کنندگان به دلایل امنیتی ترجیح می دهند جواهراتی که قیمت های بالاتر دارند را به صورت حضوی بخرند، شرکت های کوچک و متوسط می توانند از رسانه های اجتماعی برای رشد سریع تر و ارتباط برقرار کردن با مخاطبان بیشتر استفاده کنند. 

برای مصرف کنندگان امروزی، اعتماد داشتن به فروشندگان قبل از نهایی کردن خرید امری ضروری است. برای ارتباط برقرار کردن با کسب و کار، مصرف کنندگان بیش از هر چیز به بازخوردهای آنلاین اعتماد می کنند. یکی از مؤسس های poshpawn.com می گوید که به راحتی می توانند از مشتریان خود بخواهند که بازخوردهای مثبت از تجربیات خوب و خریدهای خود برای آنها بگذارند.

اگر شما اعتبار آنلاین خوبی دارید، مشتریان در هنگام انتخاب بین شما و شرکت های دیگر، از انتخاب شما اطمینان خاطر بیشتری خواهند داشت. برخی از رسانه های آنلاین برای کار جواهرفروشی بهتر هستند. علاوه بر آن، شما باید طرز استفاده صحیح از آنها را نیز بدانید.

اینستاگرام و فیسبوک

اکنون که 9 سال از راه اندازی اینستاگرام می گذرد، روشن است که این رسانه دیگر مختص استفاده شخصی و به اشتراک گذاشتن تصویر ناهارتان با دنبال کنندگانتان نیست. این رسانه تبدیل به بستری جهانی شده که به میلیون ها برند امکان تقویت روابط و بیشتر دیده شدن، و در عین حال استفاده از تصاویر برای برای الهام بخشیدن به مشتریان و تشویق آنها به خرید را داده است.

بر اساس یک تحقیق که توسط هاب اسپات (Hubspot) انجام گرفت مشخص شد که 70 درصد از کاربران اینستاگرام، از این رسانه برای به دست آوردن اطلاعات درباره یک کسب و کار یا برند استفاده می کنند. پس، استفاده از این رسانه تصویری برای به نمایش گذاشتن محصولات و تبلیغ آنها راهی ایده آل برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبان و به نمایش گذاشتن شخصیتتان برای آنهاست.

در این مثال، شما می توانید صفحه اول جذاب مربوط به یک جواهرفروشی محلی به نام بتسی و اییا (Betsy & Iya) در پورتلند (Portland) را مشاهده کنید. تمیزی و مرتب بودن ظاهر این صفحه از لحاظ ظاهری جذاب است و کاربران را به کسب اطلاعات بیشتر درباره برند آنها تشویق می کند. علاوه بر آن، این کسب و کار 23.8 هزار دنبال کننده دارد، پس آنها حتماً راه درستی را در پیش گرفته اند.

همانطور که در مثال بالا دیدید، جواهر فروشی موردنظر (بتسی و اییا – Betsy & Iya) مشتریان خوشحال خود را تشویق می کند که تصاویر لحظات خاص خود در هنگام استفاده از جواهرات آنها را به اشتراک بگذارند و برند آنها را نیز در این پست ها تگ کنند. این یک استراتژی بازاریابی دهان به دهان است که با استفاده از این روش به دنیای مجازی نیز آورده شده است و حس اعتماد بالایی را در کاربرانی که آشنایی زیادی با کسب و کار آنها ندارند ایجاد می کند. شما می توانید خریداران خود را با دادن تخفیف یا هدایایی در مقابل پست های تبلیغیشان برای شما، به انجام این کار تشویق کنید. 

اینستاگرام اخیراً ویژگی دیگری را برای کسب و کارها اضافه کرده است: فروشگاه اینستاگرامی (Instagram Shopping) که در حال حاضر برای کاربران آمریکای جنوبی، ایالات متحده و اروپا در دسترس است. این ویژگی به فروشگاه ها فرصتی عالی می دهد و افراد می توانند محصولات آنها را ببینند و آنها را فوراً به صورت آنلاین بخرند. این ابزار، به محبوب ترین ابزار فروشگاه ها شده است.

بتسی و اییا (Betsy & Iya) از این ویژگی برای هدایت کردن خریداران احتمالی به فروشگاه آنلاین خود استفاده می کند. در اینستاگرام، هنگامی که فرد روی عنوان مشخص شده کلیک می کند، به صفحه توضیحات محصول هدایت می شود که در آن تصاویر محصول، توضیحی مختصر درباره محصول، قیمت آن و لینکی که آنها را به صفحه ای که در آن می توانند محصول را مستقیماً خریداری کنند قرار دارد.

برای تنظیم کردن این ویژگی راه های مختلفی وجود دارند، ولی از آنجایی که فیسبوک و اینستاگرام به هم مرتبط هستند، ایجاد یک کاتالوگ روی فیسبوک را به شما توصیه می کنیم. شما فقط در صورتی می توانید از این ویزگی استفاده کنید که از قبل روی وبسایت خود که در بسترهایی مانند شاپیفای (Shopify) یا اتسی (Etsy) ایجاد کرده اید، یک کاتالوگ داشته باشید. 

ایجاد یک صفحه کسب و کار روی فیسبوک نیز به شما در ارتباط برقرار کردن با مخاطبان کمک می کند. با ایجاد یک کاتالوگ در صفحه مدیریت کسب و کار فیسبوک می توانید آن را به اینستاگرام خود نیز متصل کنید. در زیر نحوه ساخت کاتالوگ روی فیسبوک و متصل کردن آن به اکانت اینستاگرام خود را مشاهده می کنید. 

 • به صفحه تنظیمات مدیریت کسب و کار فیسبوک که به نام مدیریت کسب و کار (Business Manager) شناخته شده است بروید.
 • روی گزینه کاتالوگ ها (Catalogs) که درون منوی اصلی و درون “دارایی ها” قرار دارد کلیک کنید.
 • برای ایجاد یک کاتالوگ جدید که در آن قادرید نام و نوع محصولاتی که می خواهید برای مشتریان به نمایش بگذارید را مشخص کنید، روی گزینه “افزودن” (Add) کلیک کنید.
 • اطلاعات مربوط به محصول را درون محل های مربوطه قرار دهید. اگر می خواهید یک کاتالوگ کامل داشته باشید، فیسبوک یک فایل CSV آماده دارد که می توانید آن را دانلود کرده و همه گزینه های آن را پر کنید.

هنگامی که کاتالوگ شما آماده شد، می توانید آن را به اینستاگرام خود متصل کنید تا دنبال کننده های شما بتوانند بیشتر با محصولات شما ارتباط برقرار کنند. 

کاتالوگ های آنلاین

به دلیل وجود 1.66 میلیارد خریدار آنلاین، جای تعجب نیست که فروش اینترنتی به بخشی حیاتی از کسب و کارها تبدیل شده است. این کار فرصتی عالی برای جواهرسازان و صنعتگران فراهم می کند که می توانند با استفاده از آن محصولات خود را فراتر از فروشگاه خود و به مخاطبان بیشتری معرفی کنند.

ساخت یک فروشگاه آنلاین ساده تر از چیزی است که تصور می کنید. اگر در ابتدای راه قرار دارید، لازم نیست که حتماً وبسایت شخصی خود را بسازید و دامنه شخصی بخرید. به جای این کار می توانید از پلتفرم هایی که کاربران زیادی دارند استفاده کرده و از محبوبیت آنها برای دیده شدن استفاده کنید.

پلتفرم های زیر، در حال حاضر محبوب ترین و امن ترین پلتفرم های فروش آنلاین جواهرات هستند.

اتسی (Etsy)

اتسی (Etsy) یک پلتفرم فروشگاهی آنلاین برای فروش محصولات خاص و دست ساز است. این پلتفرم فضایی برای صنعتگران، هنرمندان و گردآورندگان فراهم کرده است که با استفاده از آن می توانند بهترین محصولات خود را بفروشند. افرادی که از آن استفاده می کنند به پوشیدن لباس هایی که هیچ کس دیگر ندارد افتخار می کنند و به همین دلیل حاضر هستند که هزینه این محصولات را پرداخت کنند. این پلتفرم در حال حاضر بیش از 60 میلیون بازدید کننده دارد.

اگر اتسی (Etsy) به درستی استفاده شود، می تواند فرصتی استثنایی کسب درآمد برای صنعتگران و جواهرسازان ایجاد کند. برای مثال، لیلی سکور (LeiLei Secor) که یک دانشجو بود، توانست از فروش جواهرات دست ساز روی اتسی (Etsy) درآمد 100 هزار دلاری کسب کند.

بر اساس یک تحقیق که اخیراً انجام گرفته است،

50 درصد از جواهراتی که به صورت آنلاین فروخته می شوند الماس هستند، 18 درصد فلزات گرانبها و 12 درصد گوهرسنگ های دیگر و مروارید هستند.  

با توجه به این نکته، مهم است که درباره نحوه ایجاد فروشگاه روی اتسی (Etsy) و متمایز شدن از میلیون ها فروشگاه که از قبل در این پلتفرم ایجاد شده اند بحث کنیم.

 • موقعیت خود را پیدا کنید: مهم است که فروشگاه شما متمرکز باشد تا بتوانید گروه خاصی از مشتریان را هدف قرار دهید. برای مثال، اگر فروشگاه شما روی گوهرسنگ ها و فلزات گرانبها تمرکز دارد، می توانید با نمایش محصولاتی که در آنها از عقیق استفاده شده است، مشتریان علاقه مند به عقیق را جذب کنید.
 • روی تصاویر عالی سرمایه گذاری کنید: افراد در فروشگاه های آنلاین، برخلاف فروشگاه های حضوری، نمی توانند محصولات شما را لمس کرده و آنها را امتحان کنند. برای موفقیت فروشگاه شما، مهم است که از تصاویر با کیفیت استفاده کنید. هیچ کس حاضر به خرید محصولی نیست که تصاویر آن جذاب و متمایز نباشند.
 • از فروشگاه های موفق دیگر الگو بگیرید: شما می توانید از جواهرفروشان دیگر که از این پلتفرم برای فروش مؤثر محصولات خود استفاده کرده اند الهام بگیرید. این کار به شما در درک بهتر مشتریانی که از فروشگاه هایی شبیه فروشگاه شما خرید می کنند کمک می کند.
 • پینشهادهای عالی به مشتریان بدهید: در کسب و کار جواهرفروشی، بهترین تاریخ ها برای فروش جواهرات روز ولنتاین، روز مادر و کریسمس هستند. با این حال شما برای دادن پیشنهادهای عالی مجبور نیستید منتظر این تاریخ ها بمانید. برای جذب مشتریان در تاریخ های عادی، شما می توانید تخفیف هایی را روی ست حلقه ها، گردنبندها یا گوشواره های خود بگذارید.

در مثالی که در ادامه آورده شده است، می توانید نمونه ای از یک فروشگاه روی اتسی (Etsy) را مشاهده کنید. این فروشگاه در تل آویو (Tel Aviv) قرار دارد ولی برای سراسر دنیا ارسال رایگان دارد. اطلاعات این فروشگاه مدت فعالیت فروشگاه، تعداد کل فروش ها و بازخوردهای مثبت مشتریان را نیز مشخص کرده است. در حال حاضر، فروشگاه آنها تقریباً 5 ستاره کامل دارد.

پیوستن به اتسی (Etsy) و باز کردن فروشگاه روی این پلتفرم هزینه ای ندارد، ولی سه هزینه پایه ای هستند که کسب و کارها پرداخت می کنند. این هزینه ها بر اساس تعداد محصولات، فروش و فرایند پرداخت تعیین می شوند. هزینه قرار دادن هر محصول روی پلتفرم 0.2 دلار است و چهار ماه کامل روی پلتفرم باقی می ماند. هنگامی که محصولی را می فروشید، اتسی (Etsy) پنج درصد از کل مبلغ اخذ شده که شامل هزینه ارسال نیز می شود را دریافت می کند. در نهایت، سیستم پرداخت اتسی (Etsy) سه درصد از مبلغ کل را به عنوان هزینه فرایند پرداخت دریافت می کند.

این هزینه در مقابل تعداد بالای کاربران اتسی (Etsy) بسیار ناچیز است، با این حال باید در هنگام قیمت گذاری روی محصولاتتان، این هزینه را نیز در نظر داشته باشید. 

در حال حاضر، اتسی (Etsy) فقط در آمریکای شمالی و اروپا و نیز چند کشور آسیایی در دسترس است. ولی آنها درخواست راه اندازی این سرویس در آمریکای جنوبی، برای آینده نزدیک را داده اند.

شاپیفای (Shopify)

شاپیفای (Shopify) یک پلتفرم فروشگاه آنلاین است که به کاربران خود اجازه راه اندازی یک فروشگاه آنلاین کاملاً شخصی سازی شده، رشد فروشگاه روی پلتفرم و اداره کسب و کار آنلاین دقیقاً مشابه اداره یک فروشگاه حضوری را می دهد. امکان فروش محصولات روی پلتفرم شاپیفای (Shopify) تقریباً از همه کشورها وجود دارد. این پلتفرم روی یک فضای میزبانی ابری ایجاد شده است و شما با استفاده از آن قادر هستید فروشگاه خود را به گونه ای ایجاد کنید که دامنه اینترنتی خود را دارید. 

این پلتفرم ابزاری ساده برای کسانی است که ابزارهای لازم برای ساخت صفحه وب خود را ندارند. این پلتفرم حتی به شما امکان شخصی سازی تم ها را می دهد تا بتوانید فروشگاه خود را به گونه ای طراحی کنید که با هویت برند شما همخوانی داشته باشد. برخلاف اتسی (Etsy) که در آن فروشگاه ها روی پلتفرم آنها میزبانی می شوند، شاپیفای (Shopify) به شما اجازه ساخت فروشگاه مطابق سلیقه خودتان را می دهد. شما حتی می توانید نام دامنه ای که شاپیفای (Shopify) به شما می دهد را انتخاب کنید.

برای شروع کار، شما باید یکی از سرویس های پولی آنها، که از 29 دلار به صورت ماهانه شروع می شوند را انتخاب کنید. هنگامی که سرویس خود را انتخاب کردید، می توانید اکانت خود را ساخته، ویرایش کرده و همه محصولات خود را روی آن قرار دهید.

شاپیفای (Shopify) در بین جواهرفروشی های کوچک بسیار محبوب است چون به شما اجازه می دهد که محصولات خود را به صورت آنلاین، حضوری، در فروشگاه های مختلف و از طریق رسانه های اجتماعی بفروشید. برای مثال، شما می توانید فروشگاه شاپیفای (Shopify) خود را با کاتالوگ فیسبوک خود همگام سازی کنید.

در این تصویر، شما یک جواهرفروشی که از شاپیفای استفاده می کند را مشاهده می کنید. همانطور که می بینید، این فروشگاه کاملاً شخصی سازی شده است تا برند خاصی ساخته شود و آن را از فروشگاه های دیگر متمایز کند. علاوه بر گزینه هایی که برای نشان دادن محصولات در اختیارتان قرار می دهد، این پلتفرم امکان خرید محصولات از طریق اینستاگرام و هدایت مشتریان احتمالی به یکی دیگر از شبکه ها را می دهد.

شاپیفای (Shopify) نشان می دهد که شما می توانید ابزارهای سئو (بهینه سازی موتور جستجو) را نیز داشته باشید. این به مشتریان شما امکان می دهد که بتوانند از طریق موتورهای جستجوی مختلف شما را سریع تر پیدا کنند. 

اگر می خواهید بدون استفاده از پلتفرم هایی مانند شاپیفای (Shopify) وبسایت خود را طراحی کنید و بسازید، این آموزش کاربردی درباره ساخت وبسایت حرفه ای را ببینید. 

نتیجه نهایی این است که داشتن یک محصول خوب همواره پایه کار شماست، ولی برای فروش جواهرات در این بازار رقابتی، شما باید ایده ها و استراتژی های بازاریابی خوبی نیز داشته باشید. شخصیت برند خود را پیدا کنید، مخاطبان خود را تعیین کنید و تسلط پلتفرم هایی که مشتریانتان بیشتر از آنها استفاده می کنند را به دست بگیرید. هر کاری که برای سازگار شدن با عصر مدرن و مجازی از دستتان بر می آید را انجام دهید.

به یاد داشته باشید که فروش جواهرات یک فرایند احساسی است. در رأس مدها باشید، با جایگاه های مناسب مختلف کار کنید و برندی خاص که با مخاطبان شما ارتباط دارد را بسازید. رسانه های اجتماعی راهی برای داشتن ارتباط نزدیک با مشتریان هستند پس از ابزارهایی که در اختیار دارید برای تقویت رابطه خود با مشتریان استفاده کنید و سعی کنید چیزی بسازید که به اندازه محصولاتتان خاص باشد.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *