روز کارآفرینی

04/02/1400 11:41

کارآفرینی، از رویا تا واقعیت

کارآفرینی، کلمه ای که این روزها خیلی زیاد میشنَویم و در هر ایونت و سمیناری که میریم، حرف از راه اندازی کسب و کاره و تا یکی هم یه مدّت از عمر شغلش میگذره به خودش عنوان کارآفرین نمونه یا کارآفرین برتر میده و اصلاً معلوم نیست این عنوان رو از کدوم نهاد دریافت کرده؛ البته که یکسری مراسم های خصوصی هم وجود دارن که به هیچ ارگان و نهادی هم وابسته نیستن که در ازای مبلغی که از صاحبین کسب و کار میگیرن و اون سمینار و مراسم رو راه اندازی میکنن، به اونها عنوان کارآفرین برتر و نمونه و… اهدا میکنن. امّا یه سؤال برای ما پیش میاد که این کارآفرینی و چیزهایی که اینها راجع بهش صحبت میکنن اصلاً چی هست و از کجا اومده؟

کلمه کارآفرینی رو اوّلین بار فرانسوی ها از کلماتی که در فرهنگ لغات خودشون داشتن، استخراج کردن که در واقع معنی تحت اللفظیش میشه متعهد شدن که چقدر این معنی برای صفت کارآفرین زیباست، کسی که کسب و کاری رو راه اندازی میکنه و به خودش و سایرین تعهد میده که برای موفقیت این کسب و کار تلاش کنه و مثل یک راهبر، کسب و کاری که راه افتاده رو به مقصد برسونه. خب برگردیم به ریشه کلمه کارآفرینی، بعد از فرانسوی ها که از این کلمه استفاده میکردن، در سال 1848 توسط جان استوارت میل به فرهنگ لغت انگلیسی اضافه شد که شاید کلمه انگلیسیش که در واقع Entrepreneur هست که به نظر عجیب و غریب هم به نظر میرسه و یکسری ها هم که حتّی نمیتونن این کلمه درست تلفظ کنن و جالبه که در انگلیسی هم معنی تحت اللفظی به شخصی گفته میشد که خلق ارزش میکنه و این هم بسیار تعبیر زیبایی برای این عنوانه چرا که صاحب کسب و کاری که برای رفاه و راحتی مردم داره فعالیت میکنه به طور حتم داره خلق ارزش میکنه و برای چیزی تلاش میکنه که باعث راحتی مردم بشه که این هم خیلی زیباست و ارزشمنده؛ امّا متأسفانه در ایران این کلمه به کارآفرینی ترجمه شد که ترجمه اشتباهی به حساب میاد، چون که قرار بوده به کسی این عنوان اتلاق بشه که با استفاده از منابع موجود با ارزش افزوده ای که بر روی آن انجام میده به خلق ارزش برسه و محصولی رو بسازه.

در این باره پیتر دراکر پدر علم مدیریت تعبیر جالبی از کارآفرینی داره که میگه کارآفرین به کسی که به واسطه سرمایه شخصی خود کاری رو شروع کنه و در جامعه خودش تحولی رو ایجاد کنه که در نهایت با تغییر ارزشها به سمت بهتر شدن میل پیدا کنه، گفته میشه.

با توجه به تاریخچه ای که از این کلمه بهت گفتم در کشور عزیزمون، شورای عالی انقلاب فرهنگی طی مصوبه 611، سوم اردیبهشت ماه سال شمسی رو به عنوان روز کارآفرینی به مناسبت زادروز توّلد شیخ بهایی نام گذاری کرد. در کُل خیلی وقت نیست که داریم این کلمه رو میشنویم که شاید استفاده همگانی مردم از این کلمه در حدود 10 سال باشه که عموماً هم داره به اشتباه مورد استفاده قرار میگیره چون به هر کسی که کسب و کاری رو راه اندازی کرده واژه کارآفرین رو اهدا میکنن، یعنی کسی که کسب و کاری رو آفریده با ترکیب کلمات کار و آفرین از مصدر آفریدن این کلمه زاده شده امّا به کارآفرین در حقیقت به شخصی گفته میشه که نوع فعالیت او در جهت تلاش برای رفاه جامعه و ارتقای سطح زندگی جامعه است پس اگر به یک کارخانه داری که داره محصولات مواد شوینده و بهداشتی تولید میکنه که حتّی صادرات هم داره بگیم کارآفرین، بیراه نگفتیم. پس اگر کسی مغازه ای یا شرکتی راه اندازی کرد بهش نمیگن کارآفرین و او باید کسب و کارش رو توسعه بده، سطح زندگی مردم و جامعه رو ارتقا بده و در زندگی اونها تأثیرگذار باشه تا بعد از همه اینها بتونه این عنوان رو بدست بیاره.

بعد از تفاسیری که از کارآفرینی و نحوه استفاده درست اون گفتم، میخوام با هم بررسی کنیم که برای رسیدن به این عنوان که بالاترین رده در شغل به حساب میاد چه کاری باید انجام بدیم و از کجا شروع کنیم. همونطور که گفتم و مشخصه هر کسی که شغلی رو راه اندازی میکنه که درباره اون تنها و تنها نحوه تولید و یا فروش محصول رو میدونه، میتونم به جرأت بگم به هیچ جایی نمیرسه چون علم مدیریت کسب و کار و مهارت های مربوط بهش رو مثل برندینگ، مارکتینگ و مدیریت مالی و … رو بلد نیست. دیگر زمانی که مردم با دانش تولید محصول و یا فروشش میرفتن و کار راه اندازی میکردن خیلی وقته که گذشته و حتماً باید دانش مدیریت و مهارتهاش رو بلد باشیم تا به موفقیت در کارِمون برسیم. خداروشکر خیلی مراکز هستن که خدمات آموزش مباحث مدیریت کسب و کار رو با الطبع با کیفیت های متفاوت ارائه میدن تا مدیران و صاحبان کسب و کارها به موفقیت شغلی دلخواه دست پیدا کنن. ما هم به نوبه خودمون برای حمایت و مسئولیتی که به عهدده داریم باید کاری کنیم تا هنرجویان و کسانی که به ما و حرفه ای بودن ما در آکادمی اردوان آنوش اعتماد کردن به عنوان اوّلین و تنهاترین مرکز آموزشی در حوزه طلا و جواهرات هستیم که آموزش مدیریت و دانش و مهارت مربوط به اون رو تدریس میکنیم که در دپارتمان مدیریت باعث بشیم هنرجویان علاوه بر مهارت های طلاسازی و طراحی جواهرات و دوره های موجود، دانش راه اندازی کسب و کارشون و همینطور نحوه مدیریتش رو یاد بگیرن تا با مسیری منظم و شفاف به سمت موفقیت حرکت کنن. دوره هایی که در حوزه مدیریت در آکادمی اردوان آنوش تدریس میشه در کنار دوره های مارکتینگ و برندینگ که آموزش میده چطور اسم انتخاب کنیم و لوگو بسازیم و کلّی آموزش دیگر که چطور برای کارمون بازاریابی کنیم و براش بازار بسازیم تا فروش خوبی رو داشته باشیم؛ دوره های بوم کسب و کار و مدیریت استراتژیک به هنرجویان یاد میده که چطور از بالا با تمامی کنترل و اشراف روی کارشون بتونن به تحلیل کسب و کارشون بپردازن و چطور با راهکارهای ویژه و استراتژیها مسیر موفقیت رو طی کنن؛ حتّی در آکادمی اردوان آنوش به عزیزان آموزش میدیم که چطور صفحات مجازی کسب و کارشون رو مدیریت کنن و در حوزه سوشال مدیا فعالیت داشته باشن تا بتونن بالاترین فروش ممکن رو برای خودشون بدست بیارن؛ و این وظیفه ما بود که ایجاب میکرد با نهایت توان بتونیم به کشور عزیزمون خدمت کنیم و چه چیزی بالاتر از اینکه با آموزش جامعه و با دست در دست هم قرار دادن همه ما بتونیم به سعادت و قلّه های افتخار دست پیدا کنیم و خوشحالیم امروز که با هم صحبت میکنیم 40 درصد از کارآفرینان رو بانوان میهنِ عزیزمون ایران تشکیل دادن که امیدواریم بر این آمار اضافه بشه زیرا که همه ما باید در رسیدن به موفقیت سهیم و در تلاش باشیم. آکادمی اردوان آنوش آرزوی بهروزی و دیدن موفقیت یکایک شما عزیزان رو همراه با سلامتی و آرامش از خدای منان داره.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *