طلاسازی در خارج از کشور

01/08/1399 19:23

سلام برشما امیدوارم روزهات طلایی باشه، همه ما دوست داریم که در زندگیمون پیشرفت کنیم و برای این پیشرفت خیلی کارها انجام میدیم تا به خواستمون برسیم به طور مثال شاید تصمیم هایی بگیریم که هیچ وقت نگرفته بودیم و همین تصمیم بشه نقطه عطف زندگی و بشه سکوی پرتاب ما؛ یا برای اینکه به خواستمون برسیم نیاز باشه که مهارتی رو یاد بگیریم که در آینده ما بتونه برامون پولساز باشه و این دغدغه ذهنی که حالا چه شغلی رو انتخاب کنم برطرف بشه.

همه ما در زندگی دنبال آرامشیم و دوست داریم که بدون دغدغه و هیچ استرسی از عوامل خارجی روی ما به ادامه حیاتمون بپردازیم. حالا با همه گیر شدن مهاجرت در چند سال اخیر، خیلی ها به فکر مهاجرت افتادن و به این مسئله علاقه مند شدن که در کشور دیگری زندگی و کار کنن، امّا این تصمیم خیلی بزرگی محسوب میشه که هر چیزی که تا به امروز در زندگی برای خودمون ساختیم رو رها کنیم و به دنبال رویای خودمون به کشور دیگری بریم و زندگی جدیدی بسازیم. خانواده، دوست هامون و شهری که در اون به دنیا اومدیم و هر چیزی که بهش وابستگی داریم و برای ما تبدیل به خاطره شده رو رها کنیم و به کشور جدیدی با فرهنگ و زبان جدید، مردمی که رفتارهای متفاوتی با ما دارن یا حتی نحوه کار کردنشون هم با ما متفاوته زندگی تازه خودمون رو شروع کنیم و به سوی پیشرفتی که دلخواه ما بوده سریعتر از قبل پیش بریم. تا به اینجا همه چیز مورد قبوله و سؤال های تازه در ذهن ما نقش میبنده، اینکه من قبول میکنم که برای ادامه زندگی و رسیدن به هدف های خودم اگر قرار باشه به کشور دیگری برم، میرم و به همه خواسته های خودم میرسم، میرم و میجنگم و حتی از خیلی چیزهای خودم میگذرم تا به هدفی که میخوام برسم، کاری که شاید تا بحال توی کشور خودم هم انجام نداده بودم امّا حاضرم برای ساختن زندگی آینده خودم همه این کارها رو به جون بخرم.

ولی حالا کجا برم؟ کجا رو برای زندگی آینده ام انتخاب کنم؟ کدوم کشور و کدوم شهرش برای من مناسبه؟ اگر برم اونجا چه شغلی رو برای خودم انتخاب کنم تا پول دربیارم و زندگی رویاییم رو بسازم؟

این سؤالاتیِ که در ذهن همه ما برای مهاجرت پیش میاد و در کُل عوامل تاثیرگذاری به حساب میاد که ما اصلا مهاجرت کنیم یا نه؟ حالا که تصمیم به مهاجرت گرفتیم و حرفه ای هم که داریم حرفه طلاسازی و یا طراحی جواهراته، باید جستجو کنیم تا ببینیم که بهترین کشوری که به درد ما بخوره کدوم کشوره که با توجه به مهارتمون بتونیم پول خوبی دربیاریم و درآمد مناسبی داشته باشیم. با تحقیقاتی که انجام میدیم به کشورهای کانادا، آلمان، استرالیا، ایتالیا، فرانسه، تایلند، ترکیه و دبی میرسیم که برای مهارتی که ما داریم مناسبه و میتونیم در حرفه طلا و جواهرات فعالیت کنیم. میشه گفت ترکیه و دبی به دلیل نزدیک بودنشون به کشورمون مزیت نزدیکی رو دارن و برای کسایی دوست دارن رفت و آمد به ایران رو داشته باشن مناسبه و میشه هر چند وقت بریم به خانواده و دوستامون سر بزنیم یا اونها رو دعوت کنیم و راحت بیان پیشِ ما.

تایلند هم شرایط خاص خودش رو برای اقامت دادن و کار کردن داره امّا با توجه به اینکه در صنعت طلا و جواهرات و به ویژه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی حرفها برای گفتن داره و به کل جهان صادر میکنه، بهشتی برای جواهر فروشاست ولی خب زندگی در کل در تایلند با دوگانگی فرهنگی مواجهه میشیم که زیاد برای ما ایرانیها توصیه نمیشه.

همونطور که میدونیم ایتالیا مهد طراحی جواهرات، مد و لباس در دنیاست که بزرگترین طراحان و سازندگان یا در این کشور حضور دارن یا پایگاه و شعبه ای در این کشور چَکمِه ای شکل اروپا برپا کرده اند. شاید بشه گفت هر طرح جدیدی که در دنیا به وجود میاد حتی طرح های انتزاعی در این حوزه توسط سرشناس ترین و بزرگترین داوران مورد بررسی قرار میگیره و هر طرحی در سال تِرند میشه در این کشور زاده شده. کشوری پُر از رنگ و هنر که روح هر کسی رو نوازش میکنه و از استادکاران طلاسازی کلّی آموزش میشه دید و مهارتمون رو بالا ببریم و ایتالیا کشوریِ که برای هنر ارزش قائل میشه و هنرمندها احساس مهم بودن دارن و هرآنچه لازم داشته باشن محیاست. ایتالیا عموماً راحت تر از بقیه کشورهای اروپا چه برای تحصیل و چه برای ویزای کوتاه مدّت به ما ایرانیها اجازه ورود میده و میتونه گزینه مناسبی باشه و با توجه به شرایط اقتصادی ای که داره و تعداد زیادی از هم صنفیها و همکارهای ما در اون کشور به قول معروف توی این کار دست زیاده و بعضی ها خودشون رو یا با شرایط وفق میدن یا به کشورهای دیگر فکر میکنن و شرایط بقیه کشور ها رو بررسی میکنن و فرانسه هم شرایط مشابهی رو برای طلاساز ها داره که به عنوان یک گزینه میشه مورد بررسی قرار داد.

صنعتی ترین کشور جهان، آلمان.

جاییکه پیشرفت علم، تکنولوژی و صنعت با سرعت بیش از حدشون باعث شدن تا این کشور از پس مسائلی که در گذشته داشت بربیاد و ثابت کنه که نام کشور جهان اوّل برازندشه. شاید آلمان رو کشور ماشینی بدونن امّا با توجه به سخت کوشی مردمش برای پیشرفت کشور و سرآمد شدن در صنعت تلاش بسیار زیادی انجام دادن و تونستن امروزِ آلمان رو بسازن و یکی از قدرتمند ترین کشورها ساخته بشه امّا خب در مورد مبحث ما در طلا و جواهرات حالت نُرمال و عادی داره و خبری از اون همه شور و اشتیاق برای هنر ها در ایتالیا نیست و خرید و فروش حالت عادی و نرمال خودش رو داره. برای مهاجرت هم شرایط واقعاً سختی برای کسایی که میخوان به این کشور مهاجرت کنن داره که اصلی ترینش زبان آلمانیه و کمپی که شما بعد از ورود به خاکشون باید مدّت زمانی رو بگذرونی و بعد از اینکه خیالشون راحت شد که میتونی از پسِ خودت و کارِت و بلد بودن زبان بربیای اجازه میدن کار کنی که یک مقدار این قضیه آزار دهنده است و شرایط سختی رو باید پشت سر گذاشت.

بهشت مهاجران، کانادا

کانادا کشوریه که هر سال تعداد زیادی از مهاجران رو در سطح جهان میپذیره و رتبه اوّل برای گزینه مهاجرت در ذهن همه است. که انتخاب من هم با تحقیقاتی که انجام دادم همین کشوره که با مدرک طلا سازی و طراحی جواهراتم و اینکه این کشور نیاز شدیدی به فعالان این حوزه داره میتونم با آرامش کارم و حرفه ای که درش فعالیت دارم رو ادامه بدم. انقدر در این کشور همکارهای من کم هستن که شاید مجبور باشم نقش آچار فرانسه رو بازی کنم و همه کاری بلد باشم به طور مثال حتی فروشندگی، تعمیرات، مشاوره برای طراحی و ساخت طلا و جواهرات و مشتری مداری بلد باشم تا بتونم با موفقیت کارم رو ادامه بدم. اینکه بلد باشم قیمت رو قبل ساخت تخمین بزنم و به مشتری بگم، اینکه طرح ها رو طوری معرفی کنم که مشتری رو فقط با چندتا رِندر از طراحی ها مجاب کنم که سفارش بده و کلی کار دیگر.

برای هر ساعت کار هم به طور میانگین در جاهای مختلف در این حوزه حدود 20 تا 30 دلار برای مهارتی که دارم و توسط این کشور پذیرفته شدم بهش میدن که با ضرب و تقسیم حدودی میشه ساعتی 900 هزار تومان که با توجه به اینکه روزی 8 ساعت میشه فقط کار کرد و اجازه کار کردن بیشتر وجود نداره در 20 روز به طور مثال در ماه کار کنم در کمترین حالتش میشه 144 میلیون تومان در ماه که با توجه به خرج هایی که برای محل اسکان و خورد و خوراکم دارم منطقی و قابل قبوله و همینطور از لحاظ ذهنی هم راضی کننده است که اگر پیشرفت کنم و خودم رو ثابت کنم حقوقم به روزی 40 تا 50 دلار هم برسه و در کل ماهانه درآمد بالاتری به دست میارم.

در پایان میتونم بگم اگر کسی برای مهاجرت در این حوزه  بخواد اقدام کنه جدای از مدرک معتبر باید مهارتش هم بالا باشه و کار بلد باشه و اشتیاق موفقیت در زندگی داشته باشه و نکته ای که خیلی کار رو برای برنده شدن پرونده برای اجازه مهاجرت داره اینه که از یک شرکت در کانادا بتونیم پیشنهاد شغلی بگیریم که شانس ما رو برای موفقیت در این زمینه بالا میبره و در کنار انگیزه نامه صحیح و اصولی که از قبل نوشتیم و مدارک مورد نیازی که برای مهاجرت در پرونده گذاشتیم میتونم بگم کارِ ما برای مهاجرت بسیار آسان میشه و میتونیم ادامه زندگی رو در کانادا و به ساختن زندگی رویایی که برای خودمون میخواستیم بپردازیم.

آخرین دیدگاه ها
  • خیلی عالی بود توضیحات. فقط اینکه اصلا کار درستی نیست که درآمد و بخوایم به ریال تبدیل کنیم چون ما در کشوری مثل کانادا دلار در میاریم و دلار هم خرج میکنیم. اما اگر به دلار هم حساب کنیم باز درآمد نسبتا خوبی حساب میشه ،بیست تا سی دلار در ساعت .چون با درآمد کارکردن در یک رستوران ،که میانگین بین ساعتی یازده تا پانزده دلار هست(بستگی به استان ایت رقم متفاوت هست) ،میشه کاملا از پس مخارج یک زندگی معمولی برآمد.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *