چگونه از طریق طلا و جواهرسازی مهاجرت کنم؟

10/08/1399 12:12

چجوری مهاجرت کنم؟

سلام بر شما امیدوارم روزهای زندگیت رو طلایی بسازی. در مقاله قبلی راجع به این مسئله صحبت کردیم که چرا اصلا مهاجرت کنیم؟ آیا کارِ درستیه ؟ من که مهارت طلاسازی و طراحی جواهرات دارم آیا مهاجرت کارِ خوبی هست یا نه ؟ و بررسی کردیم که کدوم کشور برای من با این مهارت مناسبه؛ با تحقیق هایی که با هم انجام دادیم تصمیم گرفتیم که کشور کانادا برای مهاجرت ما که در حرفه طلا و جواهرات فعالیت داریم کشور مناسبیه و گزینه خوبی به حساب میاد و حالا که من قصد مهاجرت کردم چجوری باید برای این کار اقدام کنم و در کل چه مراحلی رو باید پشت سر بگذارم؟ در این مقاله میخوام بهت بگم که برای مهاجرت به چه نکاتی توجه کنی و چطور قدم های مهاجرتت رو پشت سرِ هم درست و اصولی برداری.

اوّلین قدم اینه که شرایط کشور مقصدمون رو بجز کار که در مقاله قبلی تحقیق کردیم رو بررسی کنیم. یعنی عواملی که روی زندگی ما میتونن تاثیرگذار باشن و فاکتورهای مهمی هستن رو دونه به دونه راجع بهشون تحقیق کنیم. به طور مثال همه ما میدونیم که کشور کانادا کشور سردیه و با توجه به موقعیت جغرافیایی که داره و فاصله اش با قطب شمال جزو کشورهای سرد به حساب میاد که تابستان های با دمای متعادل ولی زمستان های سرد داره که در بعضی مناطق تا 50 درجه سانتیگراد هم زیر صفر رو میشه تجربه کرد البته که با لباس هایی که مخصوص این کشور هست میشه که خودمون رو گرم نگه داریم و دمای داخل خونه ها هم که با توجه به درجه هوا میتونیم برای خودمون تنظیم و متعادل کنیم که سرمای بیرون رو حس نکنیم که اگر باز هم کلاً با سرما و درجه حرارت پایین مشکل داشتیم میتونیم کشورهای مدیترانه ای و با هوای معتدل مثل ایتالیا یا حتی بالاتر از لحاظ جغرافیایی مثل فرانسه و اتریش و آلمان رو مورد بررسی قرار بدیم چون قطعاً آب و هوای بهتری نسبت به کانادا دارن که همین فاکتور میتونه روی تصمیم مهاجرت ما هم اثر داشته باشه. عامل دیگر میتونه هزینه های زندگی، خورد و خوراک، اقتصاد، مسکن و هزینه تحصیل و فرهنگ اون کشور باشه که در مقاله بعدی این قول رو بهت میدم که به طور مفصل با هم بررسیش کنیم؛ امّا در این مقاله میخوام مراحل مهاجرت اصولی رو مطرح کنم که قدم های درستی براش برداری چون با توجه به حساسیتی که داره خیلی باید حساب شده و دقیق انجام بشه و اگر نشه و پرونده اصطلاحاً ریجکت بشه کار برای ادامه روند و درخواست دوباره مهاجرت خیلی سخت میشه پس با هم همین اوّل سعی میکنیم درست انجامش بدیم تا مهاجرت راحت و بی دغدغه ای داشته باشیم. پس قدم اوّل برای اینکه مطمئن بشیم که کشوری که برای خودمون انتخاب کردیم، کشور مناسبی برای ما هست یا نه این بود که کل فاکتور های اون کشور رو بررسی کنیم و بعد از اطمینان از اون کشور وارد مرحله بعدیمون بشیم.

من با شرایطی که کانادا داره مشکلی نداشتم و کشوریه که مهاجر پذیره این خیلی خوبه که مردمش مهاجران رو میپذیرن و نسبت بهشون مسئله ای ندارن پس با کانادا ادامه میدم. قدم دوم اینه که هرکاری که در زندگیمون انجام دادیم و هر افتخار و مدرک مهارتی و تحصیلی که داریم رو و هر چیزی که برای ما یک امتیاز مثبت به حساب بیاد رو ترجمه کنیم و همراه خودمون داشته باشیم البته که اگر مطمئنیم کل پروسه مهاجرت ما یک سال طول میکشه این کار رو انجام بدیم یعنی مطمئن مطمئن باشیم که میخوایم مهاجرت کنیم و تا یکسال آینده میخوایم در کشور مقصدمون باشیم. قدم بعدی اینه که تصمیم بگیریم که از چه روشی میخوایم مهاجرتمون رو انجام بدیم؟ برای مثال دو روشی که ما در حرفه طلا و جواهرات میتونیم انجامش بدیم اقامت تحصیلی و اقامت کاری و سرمایه گذاریه که با توجه به مهارتی که داریم که به اصطلاح بهش اسکیلد ورک گفته میشه میتونیم برای مهاجرت اقدام کنیم که روش شغلی و سرمایه گذاری شرایط خاص خودش رو داره که نیاز به مشاور و وکیل داریم که به بهترین حالت ممکن انجام بشه ولی من اقامت تحصیلی و دانشجویی رو انتخاب میکنم که میتونیم از طریق کالج ها و دانشگاه هایی که در شهر های مختلف وجود داره با یک سِرچ ساده پیداشون کنیم و از همه مهمتر ایمیلشون رو بدست بیاریم. پس تحقیق کنیم که کدوم کالج ها یا دانشگاه ها رشته مناسب ما رو دارن که بتونیم بهشون درخواست بدیم. حالا که دانشگاه ها و کالج ها رو هم انتخاب کردیم حالا چه رشته طلا و جواهرات و یا رشته تحصیلی آکادمیکمون، باید به اونها ایمیل بزنیم که قطعاً همشون پاسخ ایمیل ما رو میدن و ما باید ترجمه مدارکی که داریم رو به همراه درخواست ادامه تحصیلمون براشون ارسال کنیم و در ادامه میتونیم شرایط شهریه و نحوه پرداختشون و بقیه سؤالاتمون اگر در خود سایتشون نبود بپرسیم که اصولاً همه اینها هست. اگر قصد بازگشت به کشورمون رو بعد از تحصیلات داشتیم حتماً این مسئله رو هم بررسی کنیم که مدرکی که در پایان دوره از اون دانشگاه یا کالج میگیریم رو وزارت علوم کشورمون قبول داشته باشه و مورد تأیید این نهاد هم باشه تا مشکلی برامون پیش نیاد. بعد از اینکه مدارک رو برای دانشگاه و کالج فرستادیم در آخر اگر ما رو پذیرفتن که در اونجا تحصیل کنیم به ما یک پذیرش نامه و دعوت نامه میدن که با در دست داشتنش و مدارکمون برای گرفتن ویزا و تأییدیه کانادا از سفارت کانادا وقت میگیریم که کشور کانادا در کشورهای همسایمون هم سفارتخانه داره و نیاز به طی کردن مسافت طولانی نیست و دبی و ترکیه و آذربایجان به طور مثال میشه درخواست تعیین وقت کرد و با در دست داشتن مدارکی که میخوان در سفارتشون حاضر میشیم برای مصاحبه مسئول سفارتخانه یا اصطلاحاً آفیسر. ترجیحاً همه مدارکی که شانس ما رو بالا میبره رو به همراه داشته باشیم خوبه که شامل:

 • فرم IMM1294E : فرم درخواست استادی پرمیت کانادا اجازه تحصیل در کانادا
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • تصویر ویزاها و مهرهای پاسپورت فعلی و قبلی در صورت وجود
 • نامه بورسیه یا فاند یا هر نوع کمک مالی در صورت وجود
 • گواهی حساب بانکی تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا متقاضی یا پشتیبان او
 • فیش حقوقی، بیمه، حکم کارگزینی، جواز کسب، اجاره‌نامه، مدرک سرمایه‌گذاری و یا هر نوع مدرکی دال بر درآمد جاری متقاضی یا پشتیبان مالی همراه با ترجمه آن
 • عکس دیجیتال با مشخصات مورد نیاز CIC
 • فرم IMM5645E : فرم اطلاعات خانوادگی (Additional Family Information)
 • فرم IMM5257b_1 : فرم درخواست اقامت موقت کانادا (Temporary Residence)
 • مدرک CAQ برای متقاضیان تحصیل در استان کبک
 • کاور لتر (Cover Letter)در صورت نیاز
 • برنامه تحصیلی یااستادی پلن (Study Plan)
 • شناسنامه و ترجمه آن- کارت ملی و ترجمه آن لازم نیست
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • مدارک فارغ‌التحصیلی، ریزنمرات و ترجمه آنها ( در صورت در اختیار نداشتن دانشنامه، مدرکی به انگلیسی یا فرانسه که فارغ‌التحصیلی شما را نشان دهد(
 • گواهی عدم سوء پیشینه و ترجمه آن
 • مدرک زبان انگلیسی تافل، آیلتس یا GRE یا فرانسوی
 • اسناد ملکی متقاضی یا پشتیبان مالی در صورت امکان
 • گواهی تعهدات محضری پشتیبان مالی و ترجمه آن در صورت امکان
 • نامه سابقه کار به انگلیسی یا ترجمه گواهی سابقه کار فارسی یا مدارک رسمی خوداشتغالی در صورت امکان
 • نامه پیشنهاد کار بعد از تحصیل (به زبان انگلیسی یا فرانسوی) یا ترجمه گواهی پیشنهاد کار فارسی (در صورت امکان(
 • سایر مدارک وابستگی جهت ارائه به عنوان تای (در صورت امکان) مانند گواهی دوره‌های آموزشی و یا کارهای داوطلبانه، گواهی پزشکی وضعیت جسمانی والدین (در صورت بیماری) و …

بعد از اینکه مدارک رو ارائه دادیم و مصاحبه کردیم نتیجه پرونده رو با مدّت زمانی که اعلام میکنن بهمون اطلاع میدن که ویزا به ما تعلق گرفته یا نه که بعد از اون اجازه ورود رو به کانادا داریم و بعد از اتمام تحصیل، مدت زمانی رو اجازه فعالیت و کار هم میدن البته که در موقع تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته و پاره وقت اجازه کار و دریافت حقوق رو داریم و در تعطیلات هم میتونیم تمام وقت کار کنیم و حقوق بالاتری بگیریم و بعد از اتمام تحصیلات هم اجازه کار بگیریم و اگر باز هم خواستیم در کانادا بمونیم و برای همیشه مهاجرت کنیم همون موقع میتونیم درخواست اقامت دائم بدیم و در صورت پذیرش میتونیم بمونیم.

روش تحصیلی و دانشجویی رو به طور مفصل بررسی کردیم و در مقاله راجع به شرایط و فاکتور های تاثیرگذار در مهاجرت صحبت میکنیم.

با من همراه باش…

آخرین دیدگاه ها
 • من لترم دونستم چندتا نکته اضافه کنم:
  ۱.کانادا تابستون های متعادلی هم نداره و گاها دمای هوا به مثبت پنجاه میرسه😅 که البته این ها همه برای شرق کانادا هست و در غرب کانادا هم زمستون و هم تابستون هردو متعادل نر هستند و فقط بارون بیشتری و شاهد هستیم در این مناطق.
  مورد دوم اینکه نیازی به ایمیل زدن نداریم اگر خودمون میخوایم شهریمون و بدیم و فاندی دریافت نکنیم. خیلی ساده میریم تو سایت یک اپلیکیشن فی پر میکنیم و بعد هم اپلیکیشن فی و پرداخت میکنیم و مدارکمون هم به صورت پی دی اف روی همون سایت آپلود میکنیم و بعد از سابمیت منتظر نتیجه میشیم.
  و یک نکته ی سومی هست که فکر میکنم که فکر میکنم لازمه اشاره بشه اونم رنج شهری ها هست. شما در کشور های اروپایی شهریه خیلی کمتری و میدین نسبت به آمریکا کانادا و استرالیا. سالانه شهریه دانشگاه های کانادا بین حداقل پانزده هزار دلار و حداکثر حتی تا سی هزار دلار هست. و برای گرفتن ویزا شما باید نشون بدین نه تنها این مبلغ و دارین بلکه حتی خرج زندگی هم میتونین تامین کنین که حداقل ماهی هزار دلار هست برای یک نفر! و اتفاقا اینارو باید در کاور لتر مالی توضیح بدین.
  و نکته ی بعدی اینکه شما اصلا سفارت کانادا نمیرین و آفیسر تا روز ورود به خاک شمارو نمیبینه! و شما و سازمان وک مراجعه میکنین که تقریبا شبیه پلیس به علاوه ده خودمان هست و مخصوص‌انجام کارهای ویزایی کاناداست پس خیلی مهمه که مدارک شما تکمیل باشن که گویای همه چیز باشند چون فرصت مصاحبه و توضیح دادن چیزی و ندارین. امیدوارم حرفام تکمیل کننده زحمات شما باشه:)

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *