نکاتی درباره با مگنت در طلاسازی

16/02/1400 08:48

محتوای آموزشی

 

در این قسمت از مقاله های آموزشی آکادمی اردوان آنوش در رابطه با دوره های طلاسازی سعی می کنیم نکاتی را به شما عزیزان آموزش دهیم که در عین سادگی برای شما کاربردی باشند؛ در این مقاله به دستگاه مگنت می پردازیم. مگنت یا پلی ساچمه دستگاهی است که در فرایند طلاسازی یا نقره سازی برای تمیزکاری محصول از کثیفی هایی که در طول مراحل ساخت روی کار می نشیند، استفاده می شود؛ کاربرد دیگر این دستگاه به دلیل وجود ساچمه هایی که درون آن وجود دارد است که باعث مات شدن محصول می شود. استفاده از مگنت به جهت تمیزکاری محصول، همیشگی است و در واقع می توان گفت که یکی از مراحل اصلی ساخت می باشد لذا با توجه به توضیحاتی که عنوان شد در این مقاله می خواهیم سه نکته آموزشی در رابطه با استفاده از مگنت ارائه دهم.

نکته اوّل در رابطه با میزان تمیزی و مات شدن کار می باشد، همانطور که گفته شد درون ظرف مگنت ساچمه هایی وجود دارد که به دلیل اینکه خود مگنت برای انجام فرآیند خود، میدان مغناطیسی ای تشکیل می دهد و با این تشکیل این میدان باعث ایجاد ضربات ساچمه به کار می شود. طبیعی است که هر چه میزان ضربات بیشتر باشد، محصول تمیز تر و مات تر خواهد بود. برای اینکه میزان مات شدن و تمیزی را خودمان تعیین کنیم باید به نکته ای که در ادامه گفته می شود توجه نماییم. ابتدا قبل از شروع کار مگنت می توان میدان مغناطیسی که دستگاه با ساچمه ها تشکیل می دهد را با چشم دید. اگر میخواهیم ضربات بیشتری به محصول وارد شود باید محصول را در گوشه های ظرف و اگر می خواهیم ضربات کمتر و صرفاً تمیزی مورد انتظارمان است و نه مات شدنِ کار، باید محصول را در وسط ظرف قرار دهیم؛ تا خروجی کار همان مقصودِ ما باشد.

نکته دوم درباره این است که به هیچ وجه محصولاتی را که در آن از سنگ های رسوبی و سنگ هایی که در آن گل وجود دارد برای مثال فیروزه را درون مگنت نباید بیاندازیم چرا که باعث می شود سنگ از هم گسسته شود و یا در ظاهر و رنگ خود تغییراتی کند که اصلاً مورد انتظار ما نیست و اثر خراب می شود. برای رفع این مسئله قبل از مخراجی سنگ یا همان سوار کردن سنگ روی کار، باید رکاب یا دیواره و چنگ های انگشتر یا آویز را به مرحله نهایی و آماده سازی برسانیم و در مگنت بیاندازیم و بعد سنگ را روی کار مخراجی نماییم تا آسیبی به سنگ ما نرسد.

نکته سوم زمانی مورد این استفاده قرار می گیرد که ما می خواهیم زنجیری که روی آن جوشکاری یا به هر دلیلی زنجیرمان کثیف شده است را تمیز نماییم. همانطور که می دانیم زنجیر در حالت عادی به راحتی در هم گره می خورد، حالا زمانی این گره خوردن حساس و خطرناک می شود که زنجیر را درون مگنت بیاندازیم و فشاری که در حین کارِ مگنت روی زنجیر وارد می شود، باعث پاره شدن زنجیر و متأسفانه خراب شدن کار ما خواهد شد. برای رفع این مسئله می توان از یک کارت ویزیت برای انجام آن استفاده کرد به طوریکه با چاقو شکاف هایی را در کناره های کارت ایجاد و زنجیر را از آنها رد کرده تا به عنوان یک نگهدارنده عمل کنند و سپس کارتی که دور آن زنجیرمان است را درون مگنت قرار می دهیم و با خیال راحت می گذاریم تا مگنت کارِ خود را انجام دهد.

امیدواریم با ارائه نکات ساده امّا کاربردی ای که در این مقالات آموزشی ارائه می شود بتوانیم کار طلاسازی را برای شما آسان تر از قبل نماییم.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *