مارکتینگ رسانه های اجتماعی
شهریور ۲۳, ۱۳۹۹
فروشندگی طلا و جواهرات
شهریور ۲۳, ۱۳۹۹
نمایش همه

دوره تکنیک های ایده پردازی و خلاقیت در تبلیغات

سلام بر شما امیدوارم روزهات طلایی باشه، هر روز ما توی زندگیمون کلی تبلیغ میبینیم که بعضیهاشون نظرمون رو جلب میکنه، بعضیها نه و خیلی راحت از کنارشون رد میشیم و نادیده شون میگیریم. امّا سوال اینجاست که چه چیزی باعث میشه که ما تبلیغات رو جدی بگیریم یا نه؟ خب بالاخره هر کسی که صاحب کسب و کاره دوست داره که محصولاتِ کسب و کارش رو بفروشه تا بتونه درآمدزایی خوبی داشته باشه، توی بازار یه سری ها که تبلیغ میکنن بالطبع فروش بالاتری از کسایی که هیچ تبلیغی نمیکنن دارن ولی حالا همونهایی که تبلیغات انجام میدن چه عاملی باعث تمایزشون میشه؟

راحت بهت بگم اگر ذهن مخاطب رو در تبلیغاتت نتونی که بهم بریزی و کاری کنی که بهت فکر کنه، باختی. دیگه دوره و زمونه از حالتی که بیای بگی من فلان محصول رو دارم بیاین از من خرید کنین گذشته الان باید کاری کنی که با ذهن مخاطب درگیری ایجاد کنی که نه تنها از تو خرید کنه بلکه طرفدار پر و پا قرص تو بشه. در تبلیغات بعضی اوقات ما دنبال نشون دادن خودمون هستیم که بگیم آهای مردم من با این اسم دارم این محصول رو تولید میکنم و کارم خیلی خوبه! این تبلیغ شاید به فروش تو کمکی نکنه ولی باعث میشه حداقل اسم تو رو مردم شنیده باشن یعنی صرفاً باعث برندینگ تو بشه و در حالت دیگه اگر میخوای علاوه بر اینکه اسم بِرندت شناخته بشه و فروش هم داشته باشی باید خلاقیت به خرج بدی و تبلیغی بسازی که در ناخودآگاه مخاطب رخنه کنه و باعث ماندگاری تو بشه. حالا این تبلیغ میتونه خوب باشه و به خوبی تو رو به خاطر بسپارن یا میتونه شکست خورده باشه و به بدی تو رو یادشون بیاد. بعضی اوقات تو میای و در تبلیغاتت از داستان هایی که همه شنیدن و بلدن استفاده میکنی و حرف خودت رو میزنی، بعضی اوقات هم انقدر موفق عمل میکنی که دیگه تو رو یادشون میاد و نه داستانه رو مثل شرکت اَپل که علاقه شدید استیو جابز به سیب باعث شد با ترکیب این اسم با لوگویی که بر گرفته از داستان سیب گاز زده بود بتونه بِرندی رو خلق کنه که دیگه کسی حتی اون داستان ها رو یادش نیاد و هرکی بگه اپل مردم یاد این شرکت موفق الکترونیکی میافتن. یا در تکنیک دیگری از تبلیغات تو میای و بیش از حد حتی اغراق میکنی مثلاً شرکت اپسون برای یکی از پرینتر های خودش تصویر پرنده ای که روی لانه خودش منتظر نشسته تا بچه هاش سر از تخم دربیارن و به دنیا بیان اما اون نمیدونه که فقط روی یک عکس نشسته و انقدر انتظار کشیده تا مُرده و فقط اسکلت هاش باقی مونده. اپسون با این تبلیغ خواست نشون بده که پرینتر های من انقدر تصاویر رو با کیفیت چاپ میکنن که همه فکر کنن واقعیه و حتی پرنده رو هم به اشتباه میندازه. یا با تکنیکهای دیگه مثل حذف کردن چیزی از عکس باعث بشی مخاطب به فکر فرو بره و حتی باعث ترسش بشه که اگر از تو اون محصول رو خریداری نکنه دچار عاقبت بدی میشه مثل تبلیغی که یکی از شرکت های تولید کننده خمیر دندان زده بود که چند تا از سلبریتی ها رو نشون داده بود که خندیده بودن اما یه نکته خیلی ظریفی داشت و اون هم این بود که طراحان تبلیغات اومده بودن با فتوشاپ دندان های این سلبریتی ها رو برداشته بودن و پاک کرده بودن و جوری به بیننده القاء میشد که انگار دندان های اونها ریخته و همین عامل باعث میشد که به مخاطب این فکر بیاد توی ذهنش که اگر از این خمیر دندان استفاده نکنم و مسواک نزنم من هم دندانهام میریزه و زیباییم رو از دست میدم. یا در تبلیغ های دیگه با بازی های جالب با کلمات کاری کنیم که تبلیغمون به چشم بیاد که این بیشتر برای بیلبورد ها استفاده میشه، ما حتی میتونیم از پله های پله برقی مترو ها هم برای تبلیغات خلاقانه خودمون استفاده کنیم و با این وسیله هم بازی تبلیغاتی کنیم. تبلیغات تاثیر گذار یعنی اینکه کاری کنی تا که حالا کسی انجامش نداده باشه تا به چشم بیاد تا تاثیرش رو بگذاره. توی ایران خودمون هممون تبلیغات عالیس رو یادمون هست که باهاش کلی بازی هم شد و یک جورایی وایرال شد، حالا نمیگم این تبلیغ خوب بود یا بد اما باعث شد فروش محصولات عالیس به قدری بالا بره که شاید هیچ وقت این فروش رو در تاریخ تاسیس شرکت تا حالا نداشته بودن، این یعنی تبلیغات دیده میشه و تاثیرش رو میذاره.

در دوره تکنیک های ایده پردازی و خلاقیت در تبلیغات با هم میشینیم و کاری میکنیم که فکرمون به تکاپو بیافته و کلی ایده بیاد توی ذهنمون. یاد بگیری که چطور ایده پردازی کنی و خلاق بشی و همین ایده هایی که شاید بعضی ها جدی نگیرن باعث بشه یکی از موفق ترین کمپین های تبلیغاتی شکل بگیره و تو باعث فروش بسیار بالایی بشی. خلاقیت به خرج بدیم و تبلیغاتی رو بسازیم که برای اولین بار باشه و تا بحال هیچ کسی انجامش نداده باشه. یاد میگیری که چطور تبلیغات اثرگذار انجام بدی و از کسایی گه فقط تبلیغات تکراری ای که هیچ نتیجه ای براشون نداره جدا بشی و بشی نفر اول صنف کسب و کارِ خودت.