طراحی وبسایت فروشگاه جواهرات
شهریور ۲۳, ۱۳۹۹
مدیریت استراتژیک
شهریور ۲۳, ۱۳۹۹
نمایش همه

مدیریت استراتژیک یا مدیریت راهبردی تمام احتیاج به یک تجزیه و تحلیل قوی در خصوص مواجهه با مسائل مهم یک بیزینس توسط مدیران و راهبران دارد
مدیریت استراتژیک شامل مشخص کردن هدف یا چشم انداز و دارایی ها و سیاست‌های هر سازمان می شود مدیریت راهبردی از مجموعه فعالیت‌های تاکتیکی یک مجموعه هدف و نتیجه از این دوره این است که هنر ایران بتوانند بعد از کسب دانش مدیریت استراتژیک در روند پیشرفت کسب و کارشان به تجزیه و تحلیل سیاست‌ها و فعالیت‌های رقیبان خود بپردازند با یک برنامه ریزی صحیح و اصولی از آن پیشی بگیرند و جایگاه خود را در بازار تثبیت بکنند
_________________________________________________________________________

دوره برندینگ و مارکتینگ

سلام بر شما امیدوارم آینده زندگیت طلایی باشه، تا حالا شده وقتی که با دوستت داری صحبت میکنی بگه فلان بِرند رو میشناسی و تو از اون بِرند یه تصویر بیاد توی ذهنت؟ این دقیقاً چیزیه که ما در بِرندینگ انجام میدیم اینکه بتونیم تصیویری رو از کسب و کارمون توی ذهن مخاطب بسازیم و بتونیم این تصویر رو ماندگار کنیم و کاری کنیم که اون مشتری تبدیل به مشتری برند ما و سفیر برند ما بشه که هرجا بره از ما حرف میزنه و از کیفیت ما، این میشه هدفی که همه کسب و کار ها دنبالش هستن. هممون دوست داریم که مشتریهای ثابت خودمون رو داشته باشیم و کاری کنیم که هر روز مشتری های ما بیشتر و بیشتر بشن اما ما دقیقاً برای این هدفمون چه کاری انجام میدیم؟ تک تک برخوردهایی که با مشتریت انجام میدی توی ذهنش داره نقش میبنده و داره از تو برداشت هایی میکنه که از تو خرید کنه یا نه؟ اگر خریدش رو انجام داد باز هم برمیگرده و بعداً ازت خرید میکنه؟ آیا تو رو به بقیه هم معرفی میکنه که برین از فلان گالری طلا و جواهرتون رو بخرید من که ازشون خرید میکنم و خیلی راضیم!

یه سوال خیلی مهم ازت دارم، مشتریهای تو راجع به تو چه دیدگاهی دارن؟ خیلی جالب میشه وقتی که بری ازشون تک به تک بپرسی و ببینی چه چیزهای جالبی درباره تو میگن، بعداً بررسی کن که چند تا نظر شبیه به هم بوده و اون میشه تصویری که تو در ذهن مشتریت ساختی. حالا متوجه میشی که آیا اصلا نظر مشتریهات با چیزی که میخواستی توی ذهنشون بسازی یکی بوده یا نه و چقدر در این پروسه موفق عمل کردی؟ این چیزیه که ما بهش میگیم بِرند ایمِیج  یا تصویر بِرند.

سعی میکنم به ساده ترین حالت ممکن برات مفهوم های برندینگ و مارکتینگ رو جا بندازم. بِرند قولیه که تو به مشتریت میدی، به طور مثال تو به مشتریت قول میدی که اگر از محصول تو استفاده کنه سالم میمونه و سلامتی رو براش به ارمغان میاری و ارزشی که داری خلق میکنی سلامتیه و برندینگ به مجموعه کارهاییه که تو برای اینکه معروف بشی و اسمِت رو همه جا پخش کنی انجام میدی گفته میشه. حالا تو نیاز به فروش داری که کسب و کارِت سرِپا بمونه پس نیاز به پول داری که از مشتری میاد، پس باید بریم دنبال جذب مشتری که توی بازاری که کلّی رقیب داریم ما رو انتخاب کنه، بازاریابی یا مارکتینگ اینجا بع کمکمون میاد که کاری میکنه که دلیلی باشه تا ما سهممون رو توی بازار بدست بیاریم و مردم به جای اینکه از رقبای ما خرید کنن بیانُ از ما خریدشون رو انجام بدن و هِی با گذشت زمان مشتریهای بیشتری جذب کنیم. امّا تا حالا از خودت پرسیدی مشتری چرا اصلاً باید از من خرید کنه؟ من چه مزیتی براش دارم و چه ارزشی براش خلق میکنم، برای این بتونم سهمی از بازار به دست بیارم تا حالا کاری کردم؟ خب بالاخره باید یک جایی من رو ببینه که ازم خرید کنه و بهش گفته باشم  هِییییییییی من اینجام، بیا از من خرید کن، من محصولم بهتره!!!!!! این کاریه که بازاریابی برات انجام میده، یعنی جایی تورِ خودت رو توی دریا پهن کنی که ماهی های بیشتری بتونی صید کنی یعنی جایی محصولِ خودت رو ارائه کنی که دقیقاً مخاطب هدف تو اونجان. متاسفانه توی ایران خیلی از کسب و کارها رو میبینم که برای فروش محصولشون هیچ کاری انجام نمیدن و فقط نشستن تا مشتری خودش بیاد و یک جمله کلیشه ای ازشون میشنوم، همشون میگن اگر محصولم خوب باشه مشتری خودش میاد. دیگه دوره زمونه اینکه فلان جا محصولش خوب بود فقط بریم فلان مغازه خرید کنیم گذشته، ما هر روز مورد حمله حجم زیادی از تبلیغ ها با محصولات رنگارنگ و جذاب هستیم و هر کسی میخواد محصولش رو بفروشه و سهم خوبی از صنف و بازارِ خودش رو بدست بیاره. حالا فکر میکنی حتی اگر مغازه ای زدی و نشستی درِ مغازه تا مشتری بیاد و ازت خرید کنه، این کارِ خوبیه؟ اصلاً کسی میاد که حالا آیا بهش بتونی بفروشی یا نه؟ دردِ اصلی همه کسب و کارها فروشه و هر کسی که مارکتینگ نکرده باشه مجبور به شکست میشه و به همین دلیل داریم هر روز کسب و کارهایی رو میبینیم که بعد از یک مدّت فعالیت ورشکسته میشن و جمع میکنن.

مارکتینگ برای تو کاری میکنه که حالا تو مشتریت رو انتخاب کنی که آیا بهش بفروشم یا نه؟ اینکه مشتری بیافته دنبالِ محصولِت که حتماً از تو خرید کنه. حجم زیادی از مشتریها رو برات به ارمغان میاره که تو بتونی به مخاطب های هدف خودت محصولت رو بفروشی و برندینگ کاری میکنه که فقط و فقط از تو خرید کنه و اسم تو همیشه توی ذهنش حک بشه. خیلی وقتها میریم از یک جایی خرید میکنیم چون فقط محیطش باعث میشه حالمون خوب بشه بِدون اینکه بدونیم که صاحبِ اونجا تک تک نقاط تماسِ کسب وکارِش رو از قبل طراحی کرده تا باعث بشه وقتی میای اونجا حالت خوب بشه و حس خوبی دریافت کنی. از نحوه سلام کردن پرسنل و کارکنان اونجا گرفته تا نوع لباسشون و رنگش، حتی باید در برندینگ بویی که در مغازه هست انتخاب بشه و رنگی که برای دکوراسیون انتخاب میشه و حتی نوع صندلی که راحت بشه و کلی فاکتور دیگه که در برندینگ بهش پرداخته میشه. برای اینکه رسالت ما در آکادمی رسیدن هنرجوهامون به موفقیته، لازم دونستیم تا تمام آنچیزی که برای موفقیت هنرجوها لازمه رو فراهم کنیم که در کنار مهارتی که در آکادمی به دست میارن بتونن دانش مدیریت رو یاد بگیرن تا بتونن در کارشون موفق عمل کنن.