بزرگداشت روز معلم

15/02/1400 11:40

مهارت ها به همراه علم و دانش در هر رشته ای که باشد توسط افرادی به افراد دیگر، نسلی به نسلی دیگر انتقال پیدا می کند. خواه کاری طاقت فرسا باشد یا کاری ساده، فرقی نمی کند که در چه زمینه ای باشد، این معلمان و اساتید هستند که وظیفه انتقال مهارت و دانش را به دوش می کشند و به دانش پذیرانی که با شوق یادگیری در نزد او حاضر شده اند، آموزش می دهد. اهمیّتی ندارد که مدارج علمی معلم و استاد در چه سطحی باشد، نام او معلم و استاد است و احترامش واجب. همه ما از زمانی که به دنیا پای می گذاریم، پدر و مادر اوّلین معلمان ما و تا مقطع نهایی که تحصیل می کنیم یا دوره آموزشی می رویم این آموختن ادامه می یابد، حتّی در بعضی اوقات اگر نکته ای از کسی یاد می گیریم این امر صادق است همانطور که حضرت علی (ع) می فرمایند: اگر شخصی نکته ای به من بیاموزد، مرا بنده خویش کرده است؛ این مسئله نشان می دهد که چقدر یادگیری و آموزش موضوع مهمی از گذشته تا به امروز بوده است. حتّی در دین ما اسلام هم آمده است که زکات علم، آموزش آن است و اگر در این نکته عمیق بشویم، متوجه می شویم که اگر نکته ای را بیاموزیم صرفاً کافی نیست و برای درکی شدن مسئله در اندیشه ما، بهترین کار آموزش آن است و عموم انسانها با این نکته باعث درکی شدن مطالب و اشراف خود بر روی موضوع می شوند پس چه کاری بهتر از آموزش.

با پیشرفت هر روزه علم و تکنولوژی دیگر معلمی نمی تواند تنها یکبار یک موضوعی را آموخته باشد و آن را بارها و بارها در هر دوره آموزشی بیان کند و آموزش دهد؛ بلکه او هم باید هر روز همگام با علم روز، دانش خود را به روز کند تا بتواند در این عرصه پُر رقابت باقی بماند و اگر چنین نباشد بعد از مدّتی حذف خواهد شد؛ پس دیگر دلیلی وجود ندارد آنچه که معلمی می داند به کسی منتقل نکند زیرا که شخص دیگری وجود دارد که دانش او را آموزش دهد. از این دید که به مسئله نگاه کنیم می بینیم همیشه باید شاگرد از استاد بهتر شود و در تاریخ همواره این نکته ثابت شده است.

وظیفه بسیار خطیری بر گردن معلمان می باشد، اینکه مطلبی را که آموزش می دهی به نحوی باشد تا نکته ای از قلم نیافتد یا آنقدر خوب مطلب را بیاموزی که دانش آموزت به طور کامل آن را یاد بگیرد و از یاد نبرد.

در رشته طلا و جواهرات نیز همین جریان ادامه دارد. این رشته زیبا به طور پدر و پسری انتقال پیدا می کرده است و نسل به نسل ادامه پیدا کرده است تا به امروز رسیده است و با توجه به افزایش قیمت طلا و علاقه مندی مردم در هر جایگاهی که بودند به رشته طلاسازی، افراد بیشتری توانستند وارد این صنعت شوند و مهارت های مربوط به آن را یاد بگیرند.

با گذر زمان امروز دیگر یادگیری طلاسازی و طراحی جواهرات سخت نیست و تنها نیاز به خلاقیت و شوق به یادگیری دارد. با وجود مراکز خوبی که در چند سال اخیر راه اندازی شده اند بستگی دارد که چه پیشینه و تجربه ای در این صنعت به دست آورده اند تا بتوانند آن را به هنرجویان آموزش بدهند. اینکه گالری یا مرکزی برای فروش محصولات هم داشته باشند، نکته مثبتی می تواند باشد زیرا که بعد از ساخت محصول و عرضه آن باید بازخورد از فروش و استقبال عمومی مردم را در نظر گرفت و صرف اینکه محصولی ساخته شود کافی نیست. از طرفی مدل تدریس و طرح درس آموزشی نیز بسیار مهم است و باید قبل از آن بررسی کرد و در آن دوره شرکت کرد؛ مهم تر از آن نیز پیشینه و دستاورد های مدرس و استاد دوره است که حتماً باید مورد بررسی قرار بگیرد چرا که اگر کسی گذشته مناسبی در این رشته آموزشی داشته باشد می توان آنچه را که می داند را آموخت. مراکز بسیاری وجود دارند که مهارت های مختص طلاسازی را به علاقه مندان آموزش می دهند و در ادامه آنها پس از اتمام دوره های یادگیری طلاسازی خود، توانایی ورود به این صنعت و بازار کار را دارند و می توانند با آموزش هایی که دیده اند، درآمدزایی برای خود داشته باشند که یکی از مراکزی که توانسته در زمان فعالیت خود نام نیکویی در این صنعت از خود بجای بگذارد، آکادمی اردوان آنوش است که به علاقه مندان به طلاسازی صفر تا صد مهارت های ساخت طلا و جواهرات را آموزش می دهد و هنرجو پس از پایان دوره آموزشی خود می تواند وارد بازار کار شود و درآمد به دست آورد. امیدوارم با توضیحاتی که درباره رشته طلاسازی ارائه کردم، مسیر شفافی را برای رسیدن به خواسته هایت ترسیم کرده باشم و آرزو دارم روزی یکی از بهترین سازنده های به نام جواهرات ایران باشی و برای رسیدن به آن ما با تمام وجود در کنار تو خواهیم بود.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *