10 تا از مهمترین نکات شروع کار جواهرسازی

26/06/1399 16:15

“شروع ها همیشه به هم ریخته هستند.” – جان گالزورثی

کسب و کار جواهرسازی بسیار رقابتی است. شرکت های تازه و قدیمی زیادی با استفاده از برنامه هایی که دارند در حال رقابت هستند. ریسکی که شما با وارد شدن به این کسب و کار قبول می کنید باید چیزی خاص برای مشتریان داشته باشد. قبل از شروع به کار، چند توصیه مهم را حتماً به یاد داشته باشید.

آیا تصمیم گرفته اید که استعداد جواهرسازی خود را به چیزی فراتر از یک سرگرمی تبدیل کنید؟ بسیار عالی است – شروع کسب و کار جواهر سازی می تواند درآمدی اضافی برای شما داشته باشد و یا برای شما به شغلی تمام وقت تبدیل شود.

جواهرات محصولاتی بسیار محبوب هستند که هم می توانند به عنوان وسیله شخصی استفاده شوند و هم می توانند به عنوان هدیه گرفته شوند. اگر در کار جواهرسازی استعداد ذاتی دارید، می توانید از مواد مختلف برای ساخت طرح های مختلف استفاده کنید. این صنعت به شدت رقابتی است. پس برای این که کار طراحی جواهرات شما به چشم بیاید، باید سخت کار کنید.

ولی اگر خوب رقابت کنید، احتمال رشد سریع کار جواهرسازی شما بسیار بالاست. در ایالات متحده آمریکا، در سال 2017 کار جواهرسازی رشد 6 درصدی در فروش 61.9 میلیارد دلاری خود داشت. فروش ساعت های جواهری با رشد 5.8 درصدی به 61.9 میلیارد دلار رسید. در همین دوره، فروش کلی تجهیزات جواهرسازی 2.4% درصد رشد داشت. این آمار باید شما را تشویق کرده باشد که کسب و کار خود را شروع کنید.

ولی زیاد به رقابت و شروع کسب و کار فکر نکنید. در این مقاله، 10 تا از مهمترین نکاتی که قبل از شروع کار جواهرسازی بدانید را با شما به اشتراک گذاشته ایم.

10 تا از مهمترین نکات شروع کار جواهرسازی

01. اهداف کاری خود را بنویسید

اهداف کاری! نوشتن این ها شاید فقط هدر دادن زمان به نظر برسد، ولی این کار در واقع هدر دادن زمان نیست. تکالیف شما چیزهایی هستند که مقصود کلی کسب و کار شما و چیزهایی که برای شما مهم هستند و اینکه حاضرید بر سر چه چیزهایی سازش کنید را مشخص می کند. اولویت های خود را مشخص کنید و قبل از شروع به کار آنها را در چند جمله مختصر بنویسید.

هنگامی که برنامه کاری خود را می نویسید، به نکاتی که در ادامه آمده اند توجه کنید:

 • مشخص کنید که می خواهید چه افرادی مشتری شما بشوند. این در انتخاب طراحی جواهرات و تبلیغات به شما کمک می کند.
 • در این فکر باشید که چطور می توانید که چطور می توانید جواهراتی بسازید که در میان جواهرات رقیبان بیشتر به چشم بیاید. این به شما کمک می کند که موقعیتی مناسب پیدا کنید.
 • مشخص کنید که می خواهید چقدر از کار جواهرسازی درآمد داشته باشید.

02. جریان نقدینگی در کار جواهرسازی را پیش بینی کنید

شما باید قادر باشید که میزان پول مورد نیاز برای اداره مناسب کسب و کار برای ماه های آتی را پیش بینی کنید. این پیش بینی به شما یادآوری می کند که شما باید پول پس انداز کنید و از خرج کردن بیش از اندازه جلوگیری میکند. بسیاری از کسب و کارها به دلیل این که پولی برای تهیه مواد خام و پرداخت حقوق کارمندان نداشتند با شکست مواجه شدند.

پس، نواحی خطر را مشخص کنید و برای این نواحی برنامه داشته باشید. جریان نقدینگی یکی از مهمترین نکاتی است که در هنگام شروع کار باید به آن توجه کنید.

03. نامی خلاقانه برای کسب و کار خود انتخاب کنید

آیا نامی میخواهید که به اندازه ای جذاب باشد که سبک و خلاقیت شما را نشان دهد و همچنین توجه مشتریان مورد نظر شما را به خود جلب کند؟ نامی این چنین را برای کسب و کار خود انتخاب کنید و آن را به صورت رسمی ثبت کنید.

این ها نکاتی هستند که باید به هنگام انتخاب نام برای کسب و کارتان به یاد داشته باشید:

 • حتماً اسمی را انتخاب کنید که اصطلاحات متداول جواهرات که ممکن است مشتریانتان از قبل با آنها آشنا باشند را در خود داشته باشد.
 • اسمی را انتخاب کنید که قبل از شما توسط افراد دیگر انتخاب نشده باشد.
 • باید اسمی را انتخاب کنید که به صورت مؤثری پیام برند شما را به مخاطبان موردنظر شما برساند.

04. برای کسب و کار جواهرسازی خود یک گولو بسازید

شما باید یک لوگوی شخصی به یاد ماندنی برای کسب و کارتان داشته باشید. این لوگو نماینده شرکت جواهرسازی شما و محصولات منحصر به فردتان در یک بازار رقابتی است. این لوگو برای مشتریانتان نشان دهنده شرکت شماست. طراحی لوگوی جواهرسازی به شما در ساخت یک لوگو برای کسب و کارتان کمک می کند.

برای ساخت لوگوی کسب و کار جواهرسازی مراحل مهمی وجود دارند که باید انجام دهید:

قبل از هر چیز، باید بدانید که مشتریان مورد نظر شما چه کسانی هستند و این لوگو از نظر آن بخش از مشتریان چطور به نظر می رسد. این بدین معنی است که لوگو برای یک خط تولیدی جواهرات بدل که مشتری آن عمدتاً دختران جوان است با لوگوی جواهرات باکیفیت و عالی یا جواهرات گران قیمت بسیار متفاوت خواهد بود.

پس از آن، شما باید درکی درست از شخصیت برند کسب و کار خود داشته باشید تا بتوانید لوگویی که به خوبی نشان دهنده کار جواهرسازی شما است را بسازید.

05. به صورت آنلاین کسب و کارتان را تبلیغ کنید

آیا مایل به فروش جواهراتتان به صورت آنلاین هستید؟ اگر جوابتان بله است، پس یک وبسایت با کیفیت روی یک هاست معروف بسازید تا جواهراتتان را به نمایش گذاشته و درباره شرکتتان اطلاعات به اشتراک بگذارید.

برای کسب و کار جواهرسازیتان در فضای مجازی نیز حضور داشته باشید و جواهراتتان را در سراسر دنیا به مشتریان بفروشید. برای این کار، اگر می خواهید وبسایت خود را بسازید باید وبسایت خود را در لیست کسب و کارهای آنلاین و پلتفرم هایی مانند Google Places ثب کنید. شما همچنین میتوانید روی Etsy یا eBay نیز فروشگاه خود را باز کنید و اطلاعات بیشتری در مورد گذاشتن کارهایتان روی بوتیک های آنلاین نیز کسب کنید.

این ها تعدادی از بهترین راه های تبلیغ محصولات به صورت آنلاین هستند-

 • یک وبلاگ با ارزش بسازید.
 • آموزش های ویدیویی جواهرسازی را روی یوتیوب به اشتراک بگذارید تا مخاطبین بیشتری پیدا کنید.
 • با استفاده از ابزارهایی مانند SalesHandy ایمیل مارکتینگ مؤثر انجام بدهید
 • برای تبدیل خریداران احتمالی به مشتریان واقعی از تبلیغ در رسانه های اجتماعی استفاده کنید.
 • از بهینه سازی موتور جستجو (سئو – SEO) استفاده کنید.
 • از بازاریابی محتوا (کانتنت مارکتینگ – Content Marketing) و بازاریابی ارجاعی (ریفرال مارکتینگ – Referral Mrketing) استفاده کنید.

06. برای بازاریابیتان تحقیق کنید

تحقیق برای بازاریابی یکی دیگر از کارهای مهمی است که اگر می خواهید کسب و کار جواهرسازی شما موفق باشد باید انجام دهید. تحقیق بازاریابی یکی از راه های سازمان یافته کسب اطلاعات درباره رقیبان نیز هست.

چند نکته درمورد تحقیق بازاریابی وجود دارد:

 • کاوش بازار
 • تشخیص دادن این که مشتری چه چیزی می خواهد
 • تعیین این که شما چگونه می توانید خواسته ها و نیازهای مشتری را برآورده کنید نکته دیگری که وجود دارد یافتن چیزهایی است که هنوز وجود ندارد ولی مشتری به دنبال آنهاست و تأمین آنها.

07. از اتحادیه صنف خود کمک بگیرید

آیا تصمیم گرفته اید که کسب و کار جواهرسازی خود را شروع کنید؟ برای شروع  کردن کار باید کسب و کار خود را ثبت کنید و شماره مالیاتی دریافت کنید. از مرکز توسعه اقتصادی محلی خود درباره کار خود مشاوره بگیرید. ثبت کسب و کار به منظور جلوگیری از مواجه شدن با هرگونه مشکل قانونی و جریمه شدن لازم است.

مراکز توسعه اقتصادی به صورت رایگان به کسانی که می خواهند کسب و کار خود را شروع کنند مشاوره می دهند. این سازمانها در هنگام شروع به کار،از لحاظ مالی و حسابداری نیز به شما کمک خواهند کرد.

08. به صورت مؤثر از رسانه های اجتماعی استفاده کنید

امروزه، همه افراد حتماً اکانتی در رسانه اجتماعی دارد، چه فیسبوک باشد، چه تویتر و چه اینستاگرام یا پینترست. پس اکانت رسانه های اجتماعی خود را بسازید تا کسب و کار شما بر روی رسانه های اجتماعی نیز شناخته شود.

از آنجایی که کسب و کار جواهرسازی بیشتر به نشان دادن تعداد زیادی از محصولات وابسته است، از اینستاگرام و پینترست که رسانه هایی بر محوریت عکس هستند استفاده کنید. در هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی کارهای مشخصی وجود دارند که باید انجام دهید:

 • به صورت منظم از جواهرات خود عکس بگذارید
 • وبلاگتان را به صورت منظم روی صفحات رسانه های اجتماعی خود بگذارید
 • حتماً لینک محصولاتتان در Etsy، ArtFire و سایر فروشگاه های آنلاین را در پست های خود بگذارید.

09. چیزی را بسازید که عاشقش هستید

وقتی کار جواهر سازی را شروع می کنید باید هر تکه را طوری بسازید که ظاهری متفاوت با محصولات رقیبانتان داشته باشد. علاوه بر توجه به ظاهر محصولات، باید طراحی بسته بندی را انتخاب کنید که بر اساس تجربه شما، باعث می شود مصرف کنندگان محصولات شما را بر محصولات رقیبانتان ترجیح بدهند.

شما باید عاشق کار ساختن تکه های جواهر باشید. به یاد داشته باشید که شما ساعت های متوالی را کار خواهید کرد. پس نیروی کار خود را تشویق کنید و خودتان نیز در کار حضور داشته باشید.

10. صبور باشید

ساختن یک کسب و کار موفق زمان گیر است. انتظار نداشته باشید که با شروع کار جواهرسازی یک شبه موفق شوید. شاید رسیدن به موفقیت سالها طول بکشد. پس، صبر داشته باشید! اگر انتظارات زیادی دارید مشکلی ندارد، ولی باید در عین حال واقع بین باشید.

نتیجه گیری

کسب و کار جواهرسازی خود را به دقت و با یک برنامه حساب شده شروع کنید. از اینکه مخاطبان هدف شما کارتان را می بینند مطمئن شوید. یک لوگوی به یاد ماندنی که نشانه شما در این بازار رقابتی است را انتخاب کنید. با به اشتراک گذاشتن محتوای متنی و عکسی حضوری فعال در رسانه های اجتماعی مختلف داشته باشید. به اندازه ای نقدینگی داشته باشید که بتوانید هر نیاز فوری کار را برآورده کنید تا سر انجام کار شما بتواند خودش نیازهایش را برآورده کند.

 •  
آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *