روز بهره وری و بهینه سازی مصرف

03/03/1400 14:19

 

شاید بتوان گفت تمامی مشاغل و صنایع در دنیا در صدد هستند تا هر روز اندکی از مصارف انرژی تجدید ناپذیر خود را کاهش دهند تا هم در هزینه های خود صرفه جویی کنند، هم نقش بسزایی در محیط زیست و بهینه سازی مصرف داشته باشند. اینکه چه صنعتی و تا چه حدّی در این مسئله عملکرد موفقی داشته اند، در جای خود می توان بررسی کرد. در این مقاله می خواهیم درباره کارهایی که در صنعت خودمان یعنی حوزه طلا و جواهرات انجام شده است و نتیجه مثبتی به همراه داشته است را بازگو کنیم. رسالت و مسئولیت اجتماعی آکادمی جواهرات اردوان آنوش، آموزش حداکثری رشته های مختلف طلا و جواهرات به هنرجویان با بهره وری بالا در کنار حفظ محیط زیست می باشد.

در مقاله پیش رو اقداماتی که باعث شده تا در صنعت طلا و جواهرات بهینه سازی صورت بگیرد را صحبت خواهیم کرد که از گزارشی که در وبسایت رسمی ایرنا و روزنامه آرمان منتشر شده، استخراج گردیده است.

اطلاعاتی که درباره طلا مي‌دانيم اين نکته است كه مهمترين فلز گران بهاي جهان می باشد. طلا از نظر اهميّت تجاری و اقتصادي از بالاترين درجه امتيازی برخوردار است. رنگ طلاي خالص زرد تيره حتّی مایل به سبز می باشد. طلاي خالص آن قدر نرم است كه می توان با ناخن به راحتی روي آن خط انداخت. در مقايسه با فلزّات ديگر خاصيّت چكُش‌خواري زيادي دارد. در مقابل محلول‌ هاي قليايي، بسيار قوي و پايدار است که در محلول سيانور سديم و سيانور پتاسيم حل مي‌شود. بهترين حلال براي طلا، تيزاب سلطاني است كه مخلوطي از اسيدنيتريك (HNO2) و اسيد كلريدريك (HCI) است كه براي محك طلا به كار مي‌روند.

پتاسيم سيانيد يك تركيب معدني با فرمول KCN است. اين تركيب به صورت كريستال‌ هاي بي ‌رنگ می باشد كه بيشتر به شكر شبیه است و به ‌شدّت در آب انحلال ‌پذير است. اغلب KCN در معادن طلا براي استخراج، سنتز هاي آلي و آبكاري مورد استفاده واقع مي‌شود و KCN به‌شدت سمي است. KCN توسط حشره شناسان به عنوان عامل شديداٌ كشنده در از پاي درآوردن حشرات در ظرف چند ثانيه به كار مي‌رود. اينكه چگونه پتاسيم سيانيد يا قرص سيانور موجب مرگ مي‌شود همچنان به عنوان يك راز بزرگ باقي مانده است. احتمالاتي وجود دارد كه نشان مي‌دهد در مسير جريان خون اين مواد شيميايي در سلول‌هاي قرمز خوني مانع از جذب اكسيژن مي‌شوند؛ مرگ و مير با پتاسيم سيانيد حدود 95 درصد است، البته اگر يك پادزهر گوگردي به موقع استفاده شود، مي‌تواند موجب نجات فرد شود. اما با اين حال فردي كه زنده مي‌ماند دچار معلوليت سيستم عصبي مركزي به مانند بيماري پاركينسون مي‌شود.

شايد اين سؤال ايجاد شود كه چرا فلز ارزشمندی مانند طلا بايد با مادّه خطرناكي مانند سيانور مقايسه شود؟ بايد گفت در كنار اينكه در توليد طلا از سيانور استفاده مي‌شود در موارد پُرتکراری، كارگاه‌ هاي طلا‌سازي با انتقال پساب‌هاي خود به فاضلاب شهري باعث آلودگي آب‌هاي زيرزميني به سم سيانور شده‌اند. ماه گذشته خسروي، نماينده مردم سمنان، مهديشهر و سرخه از توليد زيرزميني طلا در برخي از منازل در تهران خبر داد و گفت: آب آلوده به سيانور از منازلي كه در آن طلا به صورت زيرزميني توليد مي‌شود، وارد فاضلاب مي‌شود. هرچند كه اين اظهارات بلافاصله با واكنش رئيس اتحاديه طلا‌سازان مواجه شده و او امكان انتقال اين سم به آب‌هاي شهري را رد كرد با اين وجود روز گذشته مدير گروه پساب سازمان حفاظت محيط زيست گفت: اين سازمان با كارگاه‌هاي طلاكاري و طلا‌سازي كه پساب خود را وارد طبيعت يا چاه‌هاي فاضلاب مي‌كنند، برخورد قانوني خواهد داشت. اقبال رستمي افزود: همچنين اين كارگاه‌ها براي حفظ عيار طلا و فرآوري اين فلز ارزشمند از برخي اسيدهاي غليظ مانند نيتريك و سولفوريك استفاده مي‌كنند كه رها كردن باقيمانده اين اسيدها در طبيعت نيز به مرور خسارات جبران‌ناپذيري به همراه دارد. به گزارش ايرنا، رستمي تاكيد كرد: سازمان حفاظت محيط زيست به عنوان يك سازمان نظارتي قدرت پلمب كردن كارگاه‌هاي متخلف را دارد كه البته اجراي اين كار هم بر عهده ادارات كل استاني محيط زيست است.

عضو شوراي شهر تهران در اين زمينه به «آرمان» گفته است: بحث ورود پساب‌هاي كارگاه‌هاي طلا‌سازي به آب شهري موضوعي است كه در شوراي شهر تهران، اين ماه مطرح شده و رئيس كميسيون سلامت و محيط زيست شخصا پيگير اين مساله بوده است. احمد حكيمي‌پور ادامه مي‌دهد: از زماني كه اين مساله مورد بررسي قرار گرفت، بارها و بارها اين نكته از سوي شركت آب و فاضلاب و اتحاديه طلا‌سازان تكذيب شد. با وجود اين، نتيجه تحقيق و تفحص كميسيون سلامت وجود تركيبات خطرناك در فاضلاب‌ها در اثر پساب‌هاي طلا‌سازي را تاييد كرد. به گفته او آب‌هاي زيرزميني وضعيت مناسبي ندارند و ورود فاضلاب‌هاي صنعتي و كارگاهي مهم‌ترين خطري است كه اين آب‌ها را تهديد مي‌كند. رودخانه‌ها نيز در برخي موارد وقتي به جريان اين آب‌ها مي‌پيوندند تركيبات مضر خود را وارد آب‌هايي مي‌كنند كه مستقيم وارد چرخه زندگي و مصرف مردم مي‌شود. حكيمي‌پور عنوان مي‌كند: اين مساله مورد بررسي و توجه دقيق شورا قرار گرفته و با كارخانه‌ها و كارگاه‌هاي متخلف از اين پس برخورد مي‌شود.

منابع زيرزميني آب تهران به علت نبود شبكه فاضلاب شهري در اين كلان‌شهر آلوده شده است. آلودگي آب تهران و استفاده ناگزير از آب‌هاي زيرزميني براي تامين آب آشاميدني مورد نياز تهراني‌ها به عنوان چالشي جدي و واقعي براي پايتخت عنوان مي‌شود كه برخي از مديران از پرداختن به آن پرهيز مي‌كنند. اين در حالي است كه تهران شبكه فاضلاب شهري ندارد و در زمينه مديريت شبكه فاضلاب در ميان كلان‌شهرهاي دنيا، جزو ده شهر آخر جهان به شمار مي‌آيد. دو هفته پيش، پرورش- مديرعامل آبفاي استان تهران، حرف و حديث‌ها درباره آلودگي آب تهران را رد كرده و گفته بود: آب تهران فاقد هرگونه آلودگي است و همانطور كه بارها مطرح شده، آلودگي آب تهران فقط در حد شايعه است. هرگونه مشكل و آلودگي در آب تهران از ديد آزمايشگاه‌هاي ما پنهان نمي‌ماند. اين در حالي است كه اسفندماه گذشته صدوق، مديركل محيط‌زيست استان تهران گفته بود: درصد نيترات موجود در آب‌هاي تهران بالاتر از حد استاندارد است و پايتخت ايران از اين نظر در رتبه اول كشور قرار دارد.

يك كارشناس محيط زيست درباره وضعيت آب‌هاي زيرزميني در كشور به «آرمان» مي‌گويد: آب‌هاي زيرزميني در گذشته براي مردم به عنوان يك منبع آبي ناب و طبيعي براي مصرف خوراكي به كار مي‌رفت در حالي كه در حال حاضر وضعيت اين آب‌ها به جايي رسيده كه حتي براي آبياري مزارع هم نمي‌توان از آنها استفاده كرد. محمدرضا فاطمي ادامه مي‌دهد: آب‌هاي زيرزميني در برخي شهرها مانند رشت و اهواز كه در مجاورت رودخانه قرار دارند، مستقيم وارد چرخه آب مصرفي مردم مي‌شود و در برخي شهرهاي ديگر وارد آب‌هاي سطحي شده و اين آب‌ها هم در نهايت به مصرف مردم مي‌رسد. نكته‌ مهم آن است كه آلودگي صنعتي و شيميايي آب را هيچ تصفيه‌خانه‌اي نمي‌تواند از آن بگيرد و اين سمومي كه وارد آب مي‌شود تا ابد در آن باقي مي‌ماند. او مي‌گويد: براي مثال تصفيه‌خانه‌هاي جنوب تهران آب‌ها را پيش تصفيه مي‌كنند در حالي كه اين نوع تصفيه فقط ذرات معلق در آب و ميكروب‌ها را از بين مي‌برد و بقيه پساب‌ها مانند ضايعات صنعتي، بيمارستاني و شيميايي در آن به قوت خود باقي مانده و وارد غذاي مردم مي‌شود.

مطالبی که مطالعه کردید در سال های گذشته به قوّت خود باقی بود که پس از سال ها تلاش بالاخره خیلی از کارگاه های صنعتی تولید طلا و جواهرات با چاه ها و فاضلاب های جداگانه در حال انجام فعالیت های خود هستند و دیگر سموم وارد محیط زیست نمی گردد و با این کار عدم ورود این عامل خطرناک و کشنده کمک شایانی در بالا بردن بهره وری برای مجموعه ها شده است چرا که می توانند چاه های فاضلاب خود را برای به دست آوردن طلاهای از دست رفته و به اصطلاح پِرتی خود را بار دیگر برگردانند و از ضرر خود نه تنها بکاهند بلکه سود هم کنند.

امید است مقاله ای که آماده شده برای شما عزیزان مفید واقع شود.

آخرین دیدگاه ها

هنوز نظری درج نشده است. شما اولین نفر باشید.

ثبت دیدگاه شما

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *